„Jestem sobie mały miś, gruby miś, znam się z dziećmi nie od dziś”  - rozlegało się wieczorami w wielu polskich mieszkaniach, a dzieci z zachwytem śledziły codzienność misia Uszatka. Można powiedzieć, że był swego rodzaju celebrytą tamtych czasów. Dzisiaj ciężko zobaczyć go w telewizji ale można spotkać na Piotrkowskiej, w Łodzi. Co tam robi? I dlaczego właśnie tam?

Historia misia Uszatka sięga roku 1957, kiedy to wydano pierwszy numer czasopisma dla dzieci „Miś”, którego bohaterem była właśnie Uszatek. Miś okazał się tak popularny wśród małych czytelników, że zdecydowano się na jego ożywienie. W latach 1975-1987 powstał liczący 104 odcinki animowany serial telewizyjny , którego głównym bohaterem był właśnie Uszatek. Produkcja powstała w łódzkim Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. W ten oto sposób Uszatek trafił do Łodzi. I do dzisiaj jest tam obecny.

Oryginalna lalka znajduje się na ekspozycji w Muzeum Animacji w Łodzi, natomiast na najsłynniejszym łódzkim deptaku, ul. Piotrkowskiej 87,  znajduje się rzeźba tego dziecięcego idola wielu pokoleń.  Odlana z brązu statuetka ma około metra wysokości, waży 60 kg. Podobnie jak w dobranocce, ma klapnięte lewe uszko. W wersji „łódzkiej” ma też plecak i plan miast w łapce. Rzeźba jest częścią projektu „Łódź bajkowa” – rodzinnego szlaku turystycznego. Poza Uszatkiem, w mieście polskiego filmu można spotkać się między innymi  z Plastusiem, wróblem Ćwirkiem czy kotami – Bonifacym i Filemonem. Wszyscy ci bohaterowie dzieciństwa czekają na odwiedziny małych i dużych. Nie pozostaje nic innego  jak wzorem Uszatka spakować  plecak, zaopatrzyć się w plan miasta i ruszyć na odkrywanie jego ciekawych zakątków i poznawanie atrakcji turystycznych Łodzi. 

Autorka zdjęć i tekstu - Bogusława Bandyk

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.