Tarnów - miasto w województwie małopolskim (przed podziałem administracyjnym stolica województwa). Obecnie liczy około 110 tysięcy mieszkańców. Z racji wysokich średnich temperatur rocznych nazywany polskim „biegunem ciepła”. Miasto o bogatej historii i dziedzictwie, z charakterystycznym rykiem i ratuszem na czele. Jest to ważna atrakcja turystyczna i niezwykle ciekawe miejsce w Polsce. 

Katedra

W tarnowskiej Katedrze znajdują się najważniejsze tarnowskie zabytki: słynie z renesansowych nagrobków przedstawicieli rodu Tarnowskich oraz manierystycznego Ostrogskich, uchodzą za jedne z najwybitniejszych dzieł sztuki w Polsce takich mistrzów jak: Bartłomiej Berecci, Jan Maria Padovano i Jan Pfister. Pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej (zm. 1521 r.) z warsztatu Bartłomieja Berecci uważany jest za najpiękniejszą rzeźbę przedstawiającą kobietę doby Renesansu w całej Europie. Zaś piętrowy pomnik hetmana Jana Tarnowskiego (zm. 1561r.) i jego syna Krzysztofa (zm. 1567r.), za najbardziej monumentalny w Europie, wymiary jego wynoszą 13,8 m wysokości i 5,6 m szerokości. 

Rynek

Tarnowska starówka, zwana "perłą polskiego renesansu", jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast. Obecnie zabudowę rynku stanowią najczęściej dwupiętrowe kamienice prezentujące różne cechy stylowe architektury.

W pierzei północnej wyróżniają się renesansowe kamienice z arkadami zajmowane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, w pierzei zachodniej usytuowany jest, powstały na początku dwudziestego stulecia, pasaż ciągnący się aż do Placu Kazimierza Wielkiego.

Ratusz

Budynek ratusza ma obecnie cechy budowli w stylu renesansowym. W kształcie prostokątny z wieżą od północy i ryzalitem z  klatką schodową od południa, zwieńczony ceglaną, nietynkowaną attyką z dwudziestoma ośmioma blendami (wgłębieniami). Grzebień attyki zdobią kamienne woluty, sterczyny i czternaście maszkaronów. 30 metrowa wieża - w części dolnej (do szczytu attyki) kwadratowa, w górnej okrągła z nadwieszonym na kamiennych kroksztynach gankiem straży, dach ostry z blaszanym herbem XX. Sanguszków Pogoń Litewska na szczycie (od schyłku XVIII wieku, wcześniej wieże wieńczyła Leliwa Tarnowskich). Aktualnie w Ratuszu znajduje się oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

W muzeum znajduje się pierwsza w Europie stała ekspozycja poświęcona kulturze i historii Romów. Ekspozycja obejmuje ozdobne wozy cygańskie, stroje, narzędzia. Warto tutaj przyjechać wiosną lub jesienią, kiedy są organizowane cygańskie widowiska plenerowe lub pod koniec lipca, gdy wyrusza w trasę ostatni w Polsce tabor cygański. Można także zamówić pokaz tańców cygańskich.

Żydowski Tarnów

Osadnicy żydowscy pojawili się na terenach dzisiejszego regionu tarnowskiego już w średniowieczu.

Najstarszą część dzielnicy zamieszkałej niegdyś przez Żydów tworzą ulice Żydowska i Wekslarska. Zachowane tam kamienice, pochodzące z XVII i XVIII wieku, prezentują najbardziej charakterystyczny dla Żydów zwarty charakter zabudowy, z wąskimi przesmykami pomiędzy kamienicami, wąskimi sieniami oraz maluteńkimi podwórkami. Charakterystyczne są także, niespotykane w zachodniej części Starego Miasta, wąskie ściany frontowe. We framugach drzwi wejściowych można odnaleźć ślady po mezuzie, czyli zwoju pergaminu zawierającego fragmenty Tory. W niektórych domach zachowały się żelazne okiennice dawnych żydowskich sklepów.

Synagoga Stara w Tarnowie

Na ul. Żydowskiej znajduje się furtka prowadzącą do miejsca, w którym do czasów II Wojny Światowej stała synagoga. Jedynym zachowanym fragmentem zniszczonej przez Niemców najstarszej, siedemnastowiecznej, tarnowskiej synagogi jest Bima, czyli podwyższenie, z którego odczytywana jest Tora. Od 1996 odbywają się tu koncerty i występy artystyczne, organizowane przez Komitet Opieki Nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, w ramach obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl” 

Jan Szczepanik - polski Edison

Z Tarnowem związany jest najwszechstronniejszy Polski wynalazca - Jan Szczepanik. Pionier fotografii barwnej, telewizji i filmu barwnego, prekursor nowoczesnego przemysłu tkackiego w tym kamizelki kuloodpornej. Urodzony 13.06.1872r. na ziemi przemyskiej, związany zawodowo z Berlinem i Dreznem, 08.11.1926r. zmarł i został pochowany w Tarnowie.

Więcej na:

www.tarnow.travel

www.muzeum.tarnow.pl

 

Tekst i zdjęcia są własnością Tarnowskiego Centrum Informacji

Autor zdjęć : Krzysztof Gzyl

www.tarnow.travel 

 

View the embedded image gallery online at:
https://miejscapolski.pl/miejsca/miasta/9-tarnow#sigProId38df8a4e3b

 

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.