Miejsce leżące niemal na Drodze Pienińskiej, które do odwiedzenia zachęca wspaniałymi widokami na panoramę Pienin oraz Szczawnicy. Niezwykły budynek schroniska góruje nad brzegami Dunajca i wyspą Cypel. Wprawne oko turysty już z daleka może wypatrzeć charakterystyczne drewniane balkony i tarasy schroniska oraz jego strzelisty dach. Wędrując dobrze wszystkim znanym Przełomem Dunajca, warto poświęcić parę minut i wspiąć się na niewielką górkę (520 m n.p.m.), aby odwiedzić „Orlicę”.

Historia tego miejsca jest już dość długa – budynek został wzniesiony 1932 roku, ale jako prywatny pensjonat. 1970 roku został wykupiony na rzecz PTTK. Od czasów swojego powstania przeszedł szereg remontów, aby dziś móc oferować swoim gościom około 50 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4 i 5 osobowych.  Warto dodać, że od 1986 roku w odrębnym budynku działa Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK. Nie wolno zapomnieć oczywiście o ważnym punkcie każdego schroniska, jakim jest kuchnia. W budynku znajduje się restauracja, do której specjałów należą świeży pstrąg góralski, domowe pierogi, które są wyrabiane na miejscu, rosół, szarlotka na ciepło z lodami i bitą śmietaną czy ciasto czekoladowe.

W okolicy schroniska znajdzie się wiele atrakcji dla miłośników wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Pierwszym z nich jest absolutny klasyk pieniński, czyli piesza bądź rowerowa wyprawa Przełomem Dunajca do Czerwonego Klasztoru. Kolejną, spływ Dunajcem flisacką tratwą, bądź jeśli pragniemy odrobinę więcej adrenaliny rafting kajakiem czy pontonem (od końcowego odcinka spływu dzieli niecałe pół kilometra od schroniska).  Następną atrakcją są góry, liczne pienińskie szczyty i przełęcze  -  propozycje wycieczek wraz z mapami znajdziecie nieopodal  wejścia na teren Pienińskiego Parku Narodowego w Szczawnicy. Nielada atrakcją dla miłośników dwóch kółek jest możliwość wypożyczenia rowerów w „Orlicy”. Co ciekawe, wypożyczając je tam, można je zwrócić do Schroniska PTTK „Trzy Korony” w Sromowcach Niżnych. Schronisko leży tuż obok Szczawnicy, dlatego w planie swoich wycieczek warto znaleźć czas na zwiedzanie tego uzdrowiskowego miasteczka z charakterystyczną drewnianą zabudową.

Schronisko PTTK „Orlica” jest niewątpliwie miejscem pełnym niesamowitej górskiej atmosfery oraz klimatu, które warto odwiedzić, aby w pełni poznać potencjał Pienin. Zarówno zaprawieni w boju turyści, jak i Ci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z górskimi wędrówkami znają tam swój drugi dom.                    

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

                                                   

DodajArtykul

Góry

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.