Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie coraz tłoczniej robi się na górskich szlakach. Każdy turysta po długiej zimie jest spragniony całodziennych wędrówek po strzelistych szczytach. Jednymi z najbardziej obleganych gór w Polsce są niewątpliwie Tatry, gdzie w sezonie, aby dostać się w wyższe partie, trzeba czasami pare dobrych kilometrów wędrować w gwarnym tłumie. Dlatego warto postawić, na coś innego, coś co odbija od głównego, dobrze wszystkim znanego szlaku. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z Tatrami i szukacie bajecznego miejsca, które z łatwością zdobędzie nawet najmłodszy członek waszej rodziny, to koniecznie za cel postawcie sobie zdobycie Przysłopu Miętusiego w Tatrach Zachodnich.

Przełęcz ta leży nieopodal dobrze wszystkim znanej Doliny Kościeliskiej oraz Doliny Małej Łąki. Stanowi także skrzyżowanie wielu ważnych tatrzańskich szlaków. Chociaż mierzy niewiele, bo 1190 m n.p.m., to niewątpliwie jest jednym z lepszych punktów widokowych Tatr. Z jej szerokiego polany zobaczymy takie szczyty jak Giewont, Czerwone Wierchy czy Kominiarski Wiech. Jeśli chcemy dłużej napawać się widokiem szczytów, możemy zasiąść na ławkach, które tam znajdziemy.

Wędrówkę na przełęcz rozpoczynamy w Kirach, gdzie po wykupieniu biletów na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego zaczynamy podążać zielonym szlakiem przez Dolinę Kościeliską. Po około 1,5 kilometrowym spacerze dochodzimy do Cudakowej Polany, gdzie kierujemy się w lewo na szlak czarny. Wygodna, żwirowa ścieżka prowadzi nas stopniowo w górę, a co za tym idzie, naszym oczom ukazują się coraz piękniejsze widoki. Cały czas podążamy czarnym szlakiem, aby po 2 kilometrach stanąć na Przysłopie Miętusim. Z tego miejsca mamy wiele opcji dalszej wędrówki. Jeśli wędrujemy z dziećmi, dobrym pomysłem jest zrobienie pętli prowadzącej do Drogi pod Reglami.

Na koniec spacer na Przysłop Miętusi w liczbach:

- Czas przejścia to około 1,5 godziny, w zależności od kondycji turysty,

- Suma podejść: 287 metrów,

- Najwyższy punkt: 1190 metrów nad poziomem morza,

- Długość szlaku: 3,3 kilometra,

- Brak trudności, sztucznych ułatwień.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.