Dla spragnionych doskonałych widoków na Góry Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórską zdobycie Szrenicy (1362 m n.p.m.) jest doskonałą okazją do spełnienia swoich górskich marzeń. Stanowi jeden z najpopularniejszych szczytów w Karkonoszach, który rok rocznie jest licznie odwiedzany przez turystów. Leżąca w Głównym Grzbiecie Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego Szrenica góruje nad Szklarską Porębą, z której to najlepiej wyruszyć na wyprawę.

Jeżeli nie jesteśmy wielbicielami podchodzenia i pieszych wycieczek, możemy skorzystać z krzesełkowej kolei linowej, która wywiezie nas praktycznie pod sam szczyt. Od górnej stacji kolejki czeka na nas krótki 15-minutowy spacer pod górę. Dla tych, którzy kochają spędzać czas na górskich szlakach, świetną opcją jest wyruszenie czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim ze Szklarskiej Poręby. Podczas tej wędrówki pokonamy około 700 m przewyższeń na odcinku 6 km, co powinno zając nie więcej niż 2,5h. Po drodze czekają nie lada niespodzianki. Jedną z nich jest urokliwy Wodospad Kamieńczyka znajdujący się w malowniczej górskiej scenerii. Podążając dalej szlakiem, podchodzimy na Halę Szrenicą, gdzie znajdziemy schronisko, które jest zawsze dość mocno oblegane. Dlatego nie zatrzymując się wędrujemy, aż na szczyt, gdzie znajdziemy dość duże schronisko górskie „Szrenica”. Warto wspomnieć, że pochodzi ono już z lat 20. XX wieku i zostało przebudowane po pożarze 1972 roku. Jeżeli zastanawiacie się, skąd pochodzi nazwa szczytu, warto z daleka przyjrzeć się skałom Szrenicy, które pokrywają żółtozielone porosty - ze znacznej odległości przypominają szron. Zimą na słynącej z dość surowego klimatu Szrenicy nie brakuje śniegu, na którym osadza się szreń – tutaj też można doszukiwać się pochodzenia nazwy szczytu.

Ze szczytu czeka na nas jeszcze kilka innych wędrówek: Trzy Świnki, Śnieżne Kotły i dalej, gdzie tylko nogi poniosą. Karkonosze oferują niezliczone możliwości wędrowania z możliwością noclegów w schroniskach. Wystarczy tylko wziąć mapę w dłoń i zacząć planować...

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.