Poznań oferuje turystom i mieszkańcom wiele atrakcji. Są wśród nich kina, teatry, tereny rekreacyjne, centra rozrywki czy muzea. Wśród tych ostatnich prym wiedzie wszystkim znane Muzeum Narodowe. Grzechem jest być w stolicy Wielkopolski i go nie odwiedzić. Są jednak w Poznaniu inne muzea, mniejsze, ale równie ciekawe. Jednym z nich jest Muzeum Historii Ubioru – prawdziwa perełka na kulturalnej mapie miasta.

O tym, jak bardzo jest wyjątkowe świadczy m.in. fakt, że w odróżnieniu od innych placówek muzealnych miasta, ta jest inicjatywą prywatną. Zdecydowana większość eksponatów to własność prywatna pani Anny Moryto, a ostania z prezentowanych kolekcji została przygotowana i utrzymywana we współpracy z m.in. Fundacją Mundi Plumarii. A co takiego zawiera kolekcja?

Jak łatwo się domyśleć, są to ubrania. Tym razem na manekinach zaprezentowano XIX-wieczne suknie. Część z nich to rekonstrukcje ale znalazły się i oryginalne stroje, jak na przykład suknia typu princesse, wykonana z grantowej, wełnianej tkaniny. Uszyta ręcznie w latach 70-tych XIX wieku.  Ekspozycję uzupełniają plansze z komentarzami, a  także przedstawieniami postaci historycznych, w strojach podobnych do tych prezentowanych na wystawie. To idealnie oddaje klimat epoki. A gdy zwiedzaniu towarzyszy przewodnik. naprawdę można odbyć podróż w czasie.

Muzeum Historii Ubioru mieści się przy ul. Kwiatowej 14/2.  Czynne jest od czwartku do niedzieli, od 11:00 do 15:00, w soboty i niedziele nieco dłużej – do 17:00. Bilety w cenie 12 pln normlany  i 8 pln ulgowy, nabyć można bezpośrednio przed zwiedzaniem.

 

Polecane

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.