Tak jak dwie strzeliste wieże Kościoła Mariackiego wraz gołębiami i krakowskimi obwarzankami są znakiem rozpoznawczym Krakowa, tak wesołe rzeźby krasnali wpisane są w malowniczy krajobraz Wrocławia.

Na pewno niejeden turysta zachodził w głowę i zastanawiał się, jakie są początki krasnali, krótkie już od 20 lat są symbolem Wrocławia. Wszystko zaczęło się od antykomunistycznego ruchu happeningowego – Pomarańczowej Alternatywie, który narodził się właśnie w tym mieście. W jego ramach na murach, gdzie widniały plamy farby, pozostawione przez milicjantów zamalowujących napisy antykomunistyczne, powstawały pomarańczowe krasnoludki.

Rzeźby krasnali możemy znaleźć wszędzie, na chodnikach, ulicach, w witrynach sklepowych, latarniach. Pierwszy krasnal nazywany Papą Krasnalem, stanął w 2001 roku na deptaku ulicy Świdnickiej, co nie jest przypadkowe, to właśnie tam zaczynała się większość demonstracji antykomunistycznych. Na dzień dzisiejszy rzeźb tych małych skrzatów jest już ponad 400.

Odnalezienie wszystkich krasnali, jest nie lada wyzwaniem. Dlatego powstała specjalna aplikacja, która nam to ułatwi. Po włączeniu jej możemy podążać szlakiem krasnali, zdobywać punkty do poszukiwaczy i zbierać specjalne pieczątki na Karcie Poszukiwacza. Jeśli wolimy jednak tradycyjną mapę, to w Informacji Turystycznej możemy kupić plan z naniesioną specjalną trasą.

Dla prawdziwych fanów tych charakterystycznych małych skrzatów miasto Wrocław przygotowało coś specjalnego. We wrześniu odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków. Bajki o krasnalach przygotowanie przez absolwentki Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, warsztaty tworzenia krasnalowych ogrodów, gier planszowych, mimowie i szczudlarze, strefy malowania i rysowania, rodzinna gra miejska – to tylko niektóre pozycje z bogatego programu tego święta.

Jedno jest pewne - odkrywanie tajemnic wrocławskich krasnali jest świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu wraz z rodziną.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.