Nie bez powodu Zakopane zachwycało przez wieki poetów, malarzy i innych artystów. Malownicze położenie, bajeczne widoki i monumentalne Tatry są zwyczajnie nie do podrobienia. Czy Zakopane nadal zapiera dech w piersiach i czy warto tam jechać?

Zakopane – stolica Tatr

Zakopane swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swojej lokalizacji u podnóża Tatr. Widoki surowych skał zachwycają o każdej porze roku. Zakochał się w nich Kasprowicz, Witkiewicz, Przerwa-Tetmajer, Hasior – a to tylko kilka nazwisk znanych twórców, którzy szczególnie związani byli z Podhalem. Artystyczny wymiar miasta przełożył się nie tylko na spuściznę artystyczną, ale także na miejsca, które dziś w Zakopanem warto zobaczyć. Wjeżdżając na Podhale widać od razu charakterystyczny styl zakopiański w architekturze, który został zapoczątkowany właśnie przez Stanisława Witkiewicza.

Sabała – symbol Zakopanego i górali podhalańskich

Jan Krzeptowski-Sabała był słynnym góralskim gawędziarzem, muzykiem, przewodnikiem i myśliwym. Sam Witkiewicz nadał mu przydomek „Homera Tatr”, będąc jednocześnie jednym z wielu artystów, którzy chętnie słuchali opowiadań i pieśni Sabały. Co ciekawe, do dziś przetrwała chata, w której urodził się i wychowywał najsłynniejszy góral Podhala. Obecnie funkcjonuje ona, jako prywatne muzeum, prowadzone przez potomków Jana Krzeptowskiego. Chałupa Sabały znajduje się na Krzeptówkach i z pewnością warto się do niej wybrać. Górale także nie zapomnieli o Sabale i jego pomnik umieścili u stóp popiersia Chałubińskiego (na rogu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego w Zakopanem).

Krupówki – turystyczny symbol Zakopanego

Czy jest ktoś, kto nie wie, czym są Krupówki? Dziś trudno ocenić czy to dobrze, czy źle. Szczególnie w sezonie Krupówki są potwornie zatłoczone i spacer tutaj nie wiąże się już z większą przyjemnością.  Nie zmienia to faktu, że będąc w Zakopanem, trzeba tu być. To nie tylko turystyczny symbol miasta, ale także miejsce pełne punktów gastronomicznych i handlowych. Przy Krupówkach znajduje się także Muzeum Tatrzańskie, a także wiele komercyjnych wystaw i atrakcji.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzyzku to jedna z bardziej znanych polskich nekropolii. Należy tu dodać, że miejsce posiada status zabytku i decyzję o tym, kto może zostać tu pochowany, pozostaje w gestii konserwatora zabytków. Swoją sławę cmentarz zawdzięcza przede wszystkim znanym postaciom, które znalazły tu swoje miejsce na wieczny spoczynek. Na Pęksowym Brzysku znajduje się około 500 grobów, z czego połowa to miejsca pochówku zasłużonych (m.in. Kornela Makuszyńskiego, Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Tytusa Chałubińskiego, Jana Krzeptowskiego-Sabały i symboliczny nagrobek Stanisława Witkiewicza). Cmentarz znajduje się w centrum miasta i można go zwiedzać bez opłat. Z pewnością warto wybrać się tam na nostalgiczny spacer.

Narodowe Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej jest miejscem szczególnym nie tylko dla górali, którzy modlili się tu przez prawie 100 dni o zdrowie dla papieża, na którym dokonano zamachu. 13 maja 1981 podjęto tu także decyzję, że jeśli Matka Boska ocali życie Jana Pawła II, wówczas w miejscu ówczesnej kaplicy powstanie kościół w podziękowaniu za okazaną łaskę. Tak też uczyniono. W 1987 r. papież koronował figurę Matki Boskiej Fatimskiej, którą dziś zobaczyć można nad ołtarzem, a lata później, w 1997 roku przyjechał do Zakopanego i poświęcił powstałą tu świątynię, dziękując jednocześnie za gorliwe modlitwy w jego intencji.

Sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc pielgrzymek, ale interesujące jest nie tylko dla katolików. Nie od dziś wiadomo, że górale podhalańscy należą do bardzo wierzących. Nic więc dziwnego, że Tatry pełne są kapliczek. Próbę zebrania niemal wszystkich takich miejsc podjął w latach 90. Wiesław Mierzwa publikując album ze zdjęciami pt. Kapliczki tatr Polskich. Dziś książkę trudno jest już gdziekolwiek kupić, ale dla niektórych wędrówki szlakiem kapliczek mogą być oryginalną formą na spędzanie wolnego czasu.

Gubałówka i Kasprowy Wierch

Podobnie, jak na Krupówkach – na Gubałówce trzeba być. To niewielka góra, z której rozpościera się przepiękny widok na Tatry. Na szczyt można wjechać kolejką linowo-terenową (wagonik wciągany jest na linie po torach. Taka kolejka wozi turystów tylko w 4 miejscach w Polsce: na Gubałówce w Zakopanem, na górze Parkowej w Krynicy, na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim i na Kamiennej Górze w Gdyni). Istnieje także dojazd na sam szczyt drogą, ale trzeba uważać na zakazy ruchu, które pojawiają się przy pierwszym parkingu (dojazd przez Ząb lub od Kościeliska przez Blachówkę). Na Gubałówce oczywiście nie brakuje straganów i punktów gastronomicznych, ale w sezonie można spodziewać się tu tłumów tak jak na Krupówkach.

Na turystów w Zakopanem czeka także kolej linowa na Kasprowy Wierch, ale w sezonie niekończący się sznur oczekujących może nieco zniechęcić. Kasprowy Wierch zimą oblegany jest dodatkowo przez narciarzy. Wybierając się na szczyt, koniecznie należy pamiętać o zmiennych warunkach atmosferycznych i różnicach temperatur, nawet latem. Kasprowy Wierch to nie Gubałówka. To już najprawdziwsze Tatry. Przed wyjazdem warto zajrzeć na stronę www PKL, gdzie podawane są temperatury w stacji dolnej i górnej.

Tatry nie tylko dla wytrawnych Taterników

Każdy Taternik wie, że góry należy traktować z szacunkiem. Tatry usiane są górskim szlakami, ale koniecznie należy pamiętać o tym, że większość z nich stanowią trasy wymagające przygotowania kondycyjnego i sprzętowego. Memy z turystami w klapkach i szpilkach, spacerującymi po tutejszych szlakach są niestety prawdziwe. Na szczęście Tatry to nie tylko skaliste i niebezpieczne szczyty, ale także przepiękne i atrakcyjne widokowo doliny. Do najbardziej znanych należą Dolina Kościeliska i Chochołowska, ale na równie przyjemne spacery można wybrać się do Doliny Małej Łąki, Strążyskiej, Białej Wody i wielu mniejszych, rzadziej uczęszczanych tras. Urokliwy spacer czeka na turystów także na Drodze pod Reglami. Doliny znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i można spotkać tam wiele gatunków dzikich zwierząt, np. kozice górskie wdzięcznie biegające po zboczach.

Magia Zakopanego

Słysząc o zatłoczonych Krupówkach i turystkach w klapkach na tatrzańskich szlakach, można zadać sobie pytanie, czy więcej tu hitu, czy raczej kitu i tandety. Zakopane zmienia się, zgodnie z oczekiwaniami masowych turystów, ale prawdziwi miłośnicy Tatr znajdą tu nadal całą masę pięknych miejsc i lokalnych ciekawostek. Można by opowiadać o nich w nieskończoność, podczas gdy Giewont z legendarnym uśpionym rycerzem pilnuje miejsca, które skradło niezliczoną ilość serc. 

Znajdź nocleg w Zakopanem z cozycozy i ciesz się bezstresowym pobytem!

Autorka zdjęć i tekstu: Agnieszka Soszka

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.