Bielsko-Biała – „Mały Wiedeń” u stóp Beskidu Śląskiego

Dworzec jak w Wiedniu, fontanna z Neptunem jak w Gdańsku, a miasto jak z bajki. Tak w skrócie można opisać Bielsko-Białą. Przed przyjazdem do tego miasta trzeba uważać, bo… bardzo łatwo się w tym miejscu zakochać.

„Mały Wiedeń”, czyli Bielsko-Biała

Określenie „Mały Wiedeń” Bielsko-Biała zawdzięcza budynkowi dworca kolejowego, który został tu wzniesiony i  oddany do użytku w 1890 r. Architektonicznie nawiązywał do dworców Kolei Miast Morawsko-Śląskich, a ściany wewnętrzne zdobione były przez artystów wiedeńskich. Obecnie dworzec znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Nawiązania do sztuki wiedeńskiej znaleźć można także i innych częściach miasta (np. piękny gmach Ratusza czy budynek Teatru Polskiego). Bielskiego Rynku strzeże natomiast sam Neptun, a spacer uliczkami Starego Miasta to niewątpliwie czysta przyjemność. Wizytówką miasta jest oczywiście Zamek Sułkowskich, usytuowany w ścisłym centrum i udostępniany zwiedzającym.

Bajkowe Bielsko-Biała

Kto nie pamięta Reksia, Bolka i Lolka, Pompaliniego czy Szpiega z Krainy Deszczowców? Wszakże są to bohaterowie bielskich bajek! Dziś można ich spotkać na ulicach miasta i urządzić sobie iście bajeczny spacer. Figury wybranych postaci znajdują się w okolicach Ratusza, przy ulicy Listopadowej oraz między budynkami C.H. Sfera. Najsłynniejszego polskiego psiaka dogląda z kolei sam jego twórca – Lechosław Marszałek. Na II kwartał 2024 r. jest także planowane otwarcie nowego Interaktywnego Studia Filmów Rysunkowych (OKO Centrum Bajki i Animacji).

Bielsko-Biała – miasto splotów

Warto wspomnieć, że Bielsko-Biała jest miastem kandydującym do Europejskiej Stolicy Kultury. Nie bez powodu, bo oprócz wspomnianego wcześniej Teatru Polskiego mieści się tu Teatr Lalek Banialuka, Galeria Bielska BWA, Bielskie Centrum Kultury, szereg mniejszych galerii, muzea (Zamek Sułkowskich, Dom Tkacza, Fałatówka w Bystrej), a mali artyści kształcą się w licznych i prężnie działających Miejskich Domach Kultury. „Miasto splotów” to hasło promocyjne, odwołujące się do tkackich korzeni miasta, a dziś odnoszące się do przenikania się kultury, biznesu i nauki.

Jak Bielsko-Biała, to na Szyndzielnię!

Bielsko-Biała to nie tylko piękne, albo raczej bajeczne miasto z artystyczną duszą! To także doskonała baza wypadowa na górskie wędrówki i wycieczki rowerowe. To tu znajdują się liczne trasy Enduro Trails, a także cała gama szlaków turystycznych, prowadzących m.in. na Dębowiec, Szyndzielnię, Klimczok, Kozią Górę, Magurkę Wilkowicką i wiele innych. Na Szyndzielnię można także wjechać koleją linową (wagoniki), a na Dębowiec – wyciągiem krzesełkowym. Zimą można tu także szusować na stokach obydwu gór. Na miłośników spacerów czeka z kolei przez cały rok zachwycająca Dolina Wapienicy oraz tereny bielskich Błoni. Innymi słowy: do wyboru, do koloru! Właśnie dlatego w tym mieście naprawdę można się zakochać 😉

Autorka zdjęć i tekstu: Agnieszka Soszka

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.