Mimo, że nie jest bardzo wysoka, ze swoimi 500 metrami wysokości względnej, bardzo odznacza się w panoramie Przedgórza Sudeckiego. Zaliczana nie tylko do Korony Sudetów ale też do Korony Gór Polskich. Dzięki sąsiedztwu Wrocławia i Wałbrzycha stanowi często cel weekendowych wypadów. Panie i Panowie – oto Ślęża, góra Słowian.

Pierwszy pisał o niej niemiecki kronikarz Thietmar w XI wieku, przedstawiając ją jako miejsce pogańskiego kultu. Do dzisiaj badacze spierają się, dyskutując nad tym, jaką rolę odegrała w życiu Słowian. Coś w tym zapewne jest. Wszak do dzisiaj uwagę turystów zwracają kamienne rzeźby usytuowana wzdłuż szlaków. Spotkać można „Pannę z rybą” czy „Niedźwiedzia” z utrącanymi przednimi łapami. Ten kompletny, sławny, zwany też misiem ślężańskim, czeka na szczycie obok kościoła. O ile rzeźby przypisywane są kulturze łużyckiej czy wpływom celtyckim, o tyle historia kościoła jest znana, a sam zabytek warty odwiedzenia. Powstał w połowie XIX wieku na ruinach zamku, jednak drewniana chrześcijańska kaplica stała tam już w wieku XVI. Po wykupieniu cegiełki można zobaczyć nie tylko wnętrze świątyni ale też jej podziemia, a także – a może przede wszystkim – wejść na taras widokowy. Ten ostatni punkt jest szczególnie wart polecenia. Widok jest naprawdę zachwycający. Przy odrobinie szczęścia można dojrzeć wrocławski Sky Tower. Dla tych, którzy od wartości duchowych cenią bardziej te cielesne, alternatywą będzie szarlotka z kawiarni przy Domu Turysty.

Na szczyt prowadzi kilka szlaków. Najpopularniejszy to czarny, z misiem od strony Sobótki, który pozwoli również zdobyć Wierzycę. Z Sobótki wiedzie również szlak żółty. Bardziej wprawieni wspinacze wybiorą trudniejszy, niebieski szlak od wsi Garncarsko.

Możliwości jest wiele, a każda z dróg jest równie ciekawa i malownicza.

Autorka zdjęć i tekstu - Bogusława Bandyk

View the embedded image gallery online at:
https://miejscapolski.pl/miejsca/gory/284-sleza#sigProIdf0404e64a0

Góry

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.