Żar (761m) – pełna atrakcji góra w Beskidzie Małym (Bielsko-Biała). U podnóża Żaru, rozciąga się żeglowne Jezioro Międzybrodzkie które łączy się z Jeziorem Żywieckim. W roku 1936 na zboczu powstało lotnisko szybowcowe które funkcjonuje do dziś, działa tam Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” i uprawiane jest paralotniarstwo. Za około 400zł można odbyć półgodzinny widokowy lot szybowcowy z pilotem.

Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej,oddany do użytku w 1979 r , ma on 250 m szerokości oraz 650 m długości a maksymalna głębokość wynosi 28 m. Obwałowania mają ponad 30 m wysokości. 
Jest to najwyżej w Polsce położony zbiornik wodny tego typu.Robi wrażenie.
Na szczyt Żaru można wjechać koleją linowo-terenową o długości 1300 m. Latem z kolejki korzystają adepci sportów rowerowych (downhill) a zimą narciarze. W sezonie działa tutaj serwis oraz szkoła narciarska i snowboardowa, jest również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.
Przy dolnej stacji kolejki jest gastronomia, park linowy i płatny parking, stąd na szczyt góry prowadzi droga asfaltowa, jednak od momentu udostępnienia kolei mogą z niej korzystać tylko pojazdy upoważnione. Można też wyjść na górę pieszo, drogą asfaltową lub dwoma szlakami turystycznymi. Przy górnej stacji kolei znajdują się punkty gastronomiczne, restauracja, grill, lunety i tor saneczkowy na szynie.
Żar jest świetnym punktem widokowym,rozciąga się tu panorama na Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, Jezioro Międzybrodzkie, szczyty Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego, oraz Grupę Magurki Wilkowickiej.

 

Autorka zdjęć oraz tekstu :

Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

Góry

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.