Wielbicieli odkrywania ciekawych i niecodziennych miejsc na pewno zainteresuje malownicze miejsce w Dolinie Eliaszówki, jakim jest źródło proroka Eliasza. Ujęcie wody zwane jest potocznie źródłem miłości. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ zostało ocembrowane kamienno-betonową obudową w kształcie serca. Legendy głoszą, że kto napije się wody z tego źródła lub obejdzie je wokół, ten odnajdzie swoja prawdziwą miłość. Cudowne moce wodzie przypisywał także Zygmunt Krasiński, który przebywając w jednym z okolicznych miasteczek, wierzył, że woda ta uleczy jego chore oczy. Nad ujęciem góruje kapliczka z obrazem biblijnego proroka św. Eliasza. Nieopodal, na dziedzińcu klasztoru Karmelitów Bosych znajdziemy drugie źródło tego proroka, także w kształcie serca, nad którym siedzi kruk. Forma ta jest nawiązaniem do historii biblijnego proroka, Eliasza, który zamieszkiwał grotę w Dolinie Kerit, gdzie czerpał wodę ze źródła i był karmiony przez kruka.

Ważne informacje

Źródło znajduje się w miejscowości Czerna w województwie małopolskim, nieopodal Krzeszowic. W pobliżu ujęcia znajdują się ruiny Diabelskiego Mostu oraz kompleks klasztorny Karmelitów Bosych. Przy drodze znajdziemy malutki parking. Dla niezmotoryzowanych dobrą opcją jest wybranie żółtego szlaku pieszego, biegnącego od Krzeszowic, którego pokonanie nie powinno zająć więcej niż 2 godziny. Woda ze źródła nie nadaje się do bezpośredniego spożycia.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

DodajArtykul

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.