Pogórze Spiskie skrywa wiele urokliwych zakątków, a jednym z nich jest szlak wiodący na szczyt Holowca, zwany również Kopylcem. Położony na wysokości 1035 m n.p.m., szczyt oferuje nie tylko imponujące widoki na okolicę, ale także ciekawą historię i malownicze krajobrazy.

Holowiec lub Kopylec to szczyt znajdujący się na Pogórzu Spiskim, usytuowany na granicy polsko-słowackiej, wznosi się nad słowacką miejscowością Osturnia i polską Łapszanką. Szczyt Holowca jest bezleśny, z widokiem na łąki i pola uprawne Łapszanki. W okolicach Holowca znajdują się ziemne okopy, wybudowane pod koniec 1944 roku przez Niemców przy udziale miejscowej ludności. Okopy te ciągnęły się od Trybsza przez Łapsze Wyżne i Kuraszowski Wierch. W 1945 roku Niemcy bronili się w nich przed armią radziecką przez kilka dni. Dziś w niektórych miejscach zachowały się fragmenty tych umocnień, świadczące o burzliwej historii regionu.

Szlak na Holowiec zaczyna się przy kościele w Łapszach Niżnych, jedynej w Polsce świątyni pod wezwaniem świętego Kwiryna. Kierujemy się w stronę drewnianego mostku nad potokiem. Trasa prowadzi przez pastwiska, lasy, a miejscami można spotkać stada krów i owiec pasących się na rozległych łąkach. Po około godzinie marszu, zdobywając kolejne metry wysokości, docieramy na polanę, z której roztacza się malowniczy widok na Tatry. Szlak omija szczyt Holowca od południa i wschodu, oferując widoki na zachodnią część polskiego Spisza, grzbiet Kuraszowskiego Wierchu i dolinę Łapszanki. Na trasie szlaku, na Przełęczy nad Łapszanką, stoi urokliwa kapliczka pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wewnątrz kapliczki znajduje się dzwon, którym miejscowi ostrzegali przed burzami i odstraszali pioruny. Kapliczka ta stanowi również doskonałe miejsce do zatrzymania się i podziwiania widoków. Cała wędrówka na Holowiec i z powrotem trwa około 5 godzin, obejmuje dystans 16 km i pokonuje 570 metrów przewyższenia. Szlak jest uznawany za dosyć trudny, ze względu na błotniste odcinki. Najwyższym punktem na szlaku jest miejsce na wysokości 1020 m n.p.m.

Szlak na Holowiec to nie tylko wędrówka przez malownicze tereny Pogórza Spiskiego, ale także podróż w czasie, przypominająca o historycznych wydarzeniach związanych z regionem. To doskonała trasa dla miłośników górskich krajobrazów i tych, którzy chcą poczuć ducha historii, krocząc śladami wydarzeń sprzed wielu lat.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.