W sercu Gór Wałbrzyskich, otulony bujną przyrodą i przesiąknięty historią, wznosi się majestatyczny szczyt Chełmiec. To miejsce o niezwykłej aurze, które przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów historii oraz duchowości. Choć ma zaledwie 850 metrów n.p.m., to wciąż jest on królem tej okolicy, dosłownie i w przenośni. Należy wspomnieć, że szczyt ten należy do korony Gór Polski

Wysokość i Położenie

Chełmiec, znany także pod niemiecką nazwą Hochwald, to wzniesienie, które góruje dumnie nad okolicami malowniczego miasta Wałbrzych. Wchodzący w skład Masywu Chełmca, szczyt ten stanowi część Gór Wałbrzyskich, znajdujących się w Sudetach Środkowych. Jego wysokość, sięgająca 850 metrów n.p.m., zapewnia imponujący widok na otaczającą panoramę. To tu natura splata się z historią, tworząc niezapomnianą atmosferę tego wyjątkowego miejsca.

Wędrówka Szlakiem Zielono-Żółtym

Podróż najlepiej rozpocząć na parkingu przy końcu ulicy Słodowej w urokliwej miejscowości Boguszów-Gorce. Tam wyruszamy na szlak zielony, na którym napotkamy stacje Drogi Krzyżowej, towarzyszące duchowej refleksji wśród natury. Wchodząc wyżej przemierzymy rozległe polany, które ukazują zapierające dech w piersiach widoki na okolicę. Przemierzając dalej nasz szlak, ustąpią one miejsca lasowi. Po osiągnięciu rozwidlenia szlaków Rosochatka, skręcamy w szlak żółty, kierujący prosto ku szczytowi Chełmca. Ta część trasy to wznosząca się ścieżka otoczona drzewami, przerywana przepięknymi widokami. Po pokonaniu przewyższenia, nagrodą jest wspaniały widok z wieży na szczycie. Powrót szlakiem zielonym, który prowadzi nas aż do samego parkingu. W czasie tej wędrówki pokonamy około 270 m przewyższeń na 6 km szlaku, dlatego spokojnym tempem nie powinna zająć więcej niż dwie godziny.

Historia i Wieża Widokowa

Już w XIX wieku, w latach 80., na szczyt Chełmca prowadzono drogi gruntowe, aby umożliwić ruch turystyczny. Wycinając las na jednym ze zboczy i na wierzchołku, stworzono miejsce, które mogło gościć podróżników z różnych zakątków. W roku 1887-1888, dzięki inicjatywie Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego oraz wsparciu finansowemu od Hochbergów, na wierzchołku Chełmca wzniesiono imponującą kamienną wieżę widokową o wysokości 22 metrów. Stylizowana na romantyczną ruinę, wieża była wyposażona w gospodę i schronisko. Niestety, po wojnie zaczęła popadać w ruinę. Obecnie to Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej zarządza wieżą, systematycznie przeprowadzając jej rewitalizacje i umożliwiając zwiedzanie w sezonie letnim, głównie w weekendy.

Krzyż Milenijny i Duchowość

Szczyt kryje w sobie także niezwykłą duchową wartość – 45-metrowy krzyż wzniesiony przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża. To miejsce, które nabiera jeszcze głębszego znaczenia o zmierzchu, kiedy jest oświetlone potężnymi reflektorami. Od 2001 roku prowadzi tutaj Droga Krzyżowa Trudu Górniczego z Boguszowa. Choć budowa tego monumentalnego krzyża wywołała pewne kontrowersje ze względu na ochronę środowiska, to stała się ona nieodłączną częścią historii tego miejsca. Obszar wokół milenijnego krzyża na Chełmcu staje się miejscem uroczystości religijnych, takich jak msze polowe czy lokalne pielgrzymki, organizowane przez diecezję świdnicką i zakonne instytucje. To miejsce, w którym historia, przyroda i duchowość splatają się w jedno, tworząc wyjątkową atmosferę i inspirując do refleksji.

Podsumowanie

Szczyt Chełmiec, wznoszący się dumnie nad okolicami Wałbrzycha, jest nie tylko jednym z najwyższych punktów Gór Wałbrzyskich, ale także miejscem o bogatej historii i duchowej głębi. Wieża widokowa, choć przeszła przez chwilę zapomnienia, teraz znów otwiera się  dla podróżników pragnących czerpać z piękna otaczającej przyrody. Chełmiec to z pewnością miejsce, które kusi swoją tajemniczością, historią i spektakularnym widokiem, pozostawiając niezapomniane wrażenia w sercach każdego, kto go odwiedzi.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.