Urokliwa wieś z siedzibą gminy Białowieża oraz Białowieskiego Parku Narodowego, położona w pobliżu granicy z Białorusią. Pod względem turystycznym, Białowieża swą popularność zawdzięcza przede wszystkim Puszczy Białowieskiej i Białowieskiemu Parkowi Narodowemu, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Z uwagi duże zainteresowanie odwiedzających puszczę, wieś posiada obecnie bardzo rozbudowaną bazę turystyczną. W okolicy znajdują się hotele, kilka zajazdów i pensjonaty, a miejscowa ludność prowadzi kilkadziesiąt kwater agroturystycznych.
Głównym celem przyjazdu gości, jest pobyt wypoczynkowy i wędrówki . Niemal połowa osób odwiedzających Białowieżę, w tym sporo cudzoziemców, nastawionych jest na turystykę przyrodniczą. Dlatego główną atrakcją jest Pokazowy Rezerwat Żubrów w którym można zobaczyć też dziki, wilki, jelenie, sarny, żubronie. Gratką dla przyrodników są żubry na wolności i rzadkie ptaki Puszczy Białowieskiej oraz jezioro Siemianówka.


Obok turystyki pieszej w okolicy, bardzo popularna jest też turystyka rowerowa (przebiega tędy Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo). W zachodniej części Białowieży zlokalizowany jest efektowny skansen budownictwa drewnianego z imponującymi wiatrakami. W sercu wsi ulokowany jest park pałacowy, a w nim znajduje się dworek, siedziba Muzeum Przyrodniczo-Leśnego im. prof. J. Miklaszewskiego, które dokumentuje cenny przyrodniczo i kulturowo, szeroki obszar Podlasia. W Białowieży zachowały się zbudowane za cara Aleksandra III stajnie, Dom Marszałkowski oraz cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Jest też kościół rzymskokatolicki pw. Świętej Teresy z kaplicą św. Huberta – patrona myśliwych. Najbardziej na południe wysunięty jest dawny carski dworzec kolejowy “Białowieża Towarowa”, majstersztyk architektury drewnianej. Tutaj bierze początek wiele szlaków turystycznych wytyczonych przez białowieski PTTK, pieszych i rowerowych, liczących kilkaset kilometrów. Godny uwagi jest, krótki szlak dębów królewskich zlokalizowany w „Starej Białowieży” gdzie rosną dęby nawet 400-letnie. Szlaki są oznakowane i zaopatrzone w liczne kładki, wiaty, punkty widokowe oraz solidne wieże widokowe.

 

Autorka zdjęć oraz tekstu : Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.