Czesław Miłosz, noblista i obywatel świata, zawsze był i będzie kojarzony z Wilnem, gdzie spędził dzieciństwo, a później studiował. Mało kto wiąże osobę poety z Krasnogrudą - małą miejscowością położoną na pograniczu polsko-litewskim. To właśnie tam mieszkały dwie ciotki Miłosza, prowadząc w rodzinnym dworku letnisko. Korzystając z bliskiej lokalizacji bywał tam często sam noblista. Spędzał tutaj wakacje w czasach gimnazjalnych i studenckich. Przeżywał pierwsze poważne romanse ale też tworzył. Ostatni raz odwiedziła rodzinne włościa w 1989 roku.

Nie zapomniał jednak o Krasnogrudzie, a Krasnogruda nie zapomniała o nim. Zniszczony w czasie działań wojennych dwór wraz otaczający go park został odnowiony staraniami członków fundacji „Pogranicze” działającej w pobliskich Sejnach. W 2011 roku otwarto tutaj  Międzynarodowe Centrum Dialogu. Na terenie kompleksu znajdują się trzy budynki. Główny to sam dwór z wystawą poświęconą życiu i twórczości noblisty. Na szczególną uwagę zasługują pięknie odnowione piwnice ale też nietypowy, mało „muzealny” sposób przedstawienia życia poety. Warto zdecydować się na zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem, co pozwoli na odkrycie nieznanych faktów z życia Miłosza.

Obok dworu znajduje się oficyna będąca siedzibą fundacji Pogranicze, a nieco dalej „ptaszniki” czyli dawne kurniki, gdzie w pracowniach ceramicznych i sali koncertowej odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. Całości dopełnia nietypowa „Aleja poetów” oraz – bardziej już tradycyjna – aleja kasztanowa prowadząca na pomost. Krasnogruda położona jest bowiem nad Jeziorem Hołny, które pięknem nie ustępuję sąsiadującej turystycznej Gaładusi.

Krasnogruda to kolejne ciekawe miejsce i atrakcja turystyczna na mapie Suwalszczyzny. Mimo, że trudno tutaj trafić (najlepiej dojechać gruntową drogą, boczną na trasie Żegary-Ogrodniki), warto odwiedzić „Miłoszówkę” podróżując do pobliskich Sejn czy Suwałk.

Autorka zdjęć i tekstu - Bogusława Bandyk

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.