Wędrówka zimą po ośnieżonych szczytach górskich, to marzenie każdego miłośnika trekkingu. Dziewiczy śnieg okrywający białą warstwą dobrze znane nam góry, potrafi całkowicie odmienić ich oblicze. Każdy turysta, nawet początkujący musi pamiętać, że zimowe szlaki wiążą się z pewnym niebezpieczeństwem, jakim jest zejście lawiny. Pamiętajmy, że największym zagrożeniem lawinowym jest brak przygotowania do takich sytuacji. Co zrobić, żeby ich uniknąć i bezpiecznie wędrować?

1. Sprawdzaj zagrożenia lawinowe i pogodę – możesz to zrobić, nie wychodząc z domu, wchodząc na stronę Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdzie znajdziemy aktualny opis zagrożenia lawinowego, tendencje w najbliższych godzinach. Także w schroniskach znajdziemy te informacje. Pamiętajmy, że pogoda w ciągu chwili potrafi zmienić się diametralnie, co ma ogromne znaczenie przy planowaniu wędrówki. W Polsce używana jest międzynarodowa skala zagrożenia lawinowego, która wyróżnia 5 stopni:

Stopień 1 – niskie zagrożenie lawinowe, a warunki do uprawiania narciarstwa i turystyki pieszej uznaje się za bezpieczne,

Stopień 2 - umiarkowane zagrożenie lawinowe. Poruszanie się w górach wymaga doświadczenia,

Stopień 3 – znaczne zagrożenie lawinowe. Turyści nie powinni wędrować poza naturalną granicą lasów. Zejście lawiny może sprowokować pojedynczy człowiek. Zaleca się korzystanie z przewodnika górskiego,

Stopień 4 - wysokie zagrożenie lawinowe. Lawiny mogą powstawać samoistnie na stromych stokach. Odradza się wychodzenia w góry,

Stopień 5 – bardzo wysokie zagrożenie lawinowe. Lawiny mogą powstać samoistnie nawet na stokach o umiarowym nachyleniu. Absolutnie zaleca się nie wychodzić w góry.

2. Dowiedz się, gdzie często występują lawiny – bogatszy o tę wiedzę, pominiesz ten teren w swoich planach. Żółto-czarna szachownica na tablicy ostrzegawczej przy szlaku, powinna dać nam do myślenia, bo jasno mówi, że ten teren jest zagrożony lawiną.

3. Miej ze sobą wyposażenie lawinowe, z którego potrafisz skorzystać – jeżeli już decydujemy się na wędrówkę, warto mieć ze sobą sprzęt lawinowy. Lawinowe ABC, czyli detektor, sonda oraz łopata, to sprzęt, który może uratować nasze życie, ale pod warunkiem, że przeszkolimy się z jego obsługi.

4. Weź udział w kursie lawinowym – to tu właśnie nauczysz się najlepiej jak poprawnie używać lawinowego ABC. Osoby, które biorą udział w takich kursach, mają świadomość tego, jak ważny jest czas, kiedy kogoś porwie lawina. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w górach to Twoja odpowiedzialność.

Pamiętajmy, że wędrując w trudnych warunkach zimowych, możemy ryzykować tym, co jest dla nas najważniejsze, czyli życiem swoim i bliskich. Nie bagatelizujmy ostrzeżeń lawinowych.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

DodajArtykul

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.