Chociaż Mazury przyciągają turystów przede wszystkim licznymi jeziorami i lasami, także miłośnicy historii mają tu czego szukać. Trudna historia regionu, który zwłaszcza w XX wieku doświadczył burzliwych przemian i niemal całkowicie zmienił skład narodowościowy skutkuje też obecnością wielu, niestety często zapomnianych zabytków. Oto kilka najładniejszych pałaców i dworów na terenie Mazur!

W czasach nowożytnych Prusy Książęce, które obejmowały dzisiejszy teren Mazur były miejscem intensywnego osadnictwa i tym samym zakładania majątków ziemskich przez pruskie rody szlacheckie. Poza cmentarzami, kaplicami i sporadycznymi innymi zabytkami, najważniejszą pamiątką po tych czasach są właśnie dworki i pałace. Po II wojnie światowej spotkał je bardzo różny los. Niektóre, zapomniane i opuszczone popadają w ruinę, choć nadal prezentują cień swojego dawnego blasku. Inne znalazły się w rękach prywatnych lub należą do instytucji państwowych i zostały odnowione. Niektóre zyskują nawet drugie życie jako hotele lub biorą udział w filmach!

Zejdźmy zatem nieco z utartego turystycznego szlaku. Jakie dworki warto zobaczyć będąc na Mazurach? Oto one:

  • pałac w Łężanach – przepiękny neobarokowy pałac porośnięty bluszczem położony w bezpośrednim towarzystwie jeziora, warto odwiedzić go będąc w okolicy Świętej Lipki i Reszla.
  • pałac w Nakomiadach – łączący barok i klasycyzm okazały budynek otoczony parkiem krajobrazowym pełnym wiekowych drzew. Znajdujący się w pobliżu Kętrzyna dwór obrośnięty jest kilkoma legendami o duchach.
  • pałac w Drogoszach – jeden z największych pałaców o oszałamiającej, pełnej symboliki architekturze – zwracają uwagę zwłaszcza ozdobne, malowane sufity.
  • pałac i folwark Galiny – unikatowy, pełen romantyzmu nastrój i mnogość terenów zielonych i stawów najlepiej charakteryzuje to miejsce. Koniecznie trzeba je zobaczyć, gdyż porównywane jest do ogrodu jak z bajki.
  • pałac w Sorkwitach – dość nietypowy, przypominający nieco zamek, neogotycki pałacyk. Zwracają uwagę charakterystyczne wieże z blankami. Wokół budynku tradycyjnie znaleźć można urokliwy park krajobrazowy.

Autor tekstu i zdjęć: Adam Włosik

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.