Gdy wybieramy się w rejs jachtem, warto jak najbardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przydadzą się kamizelki asekuracyjne, ale także wiedza o tym, na co należy uważać. Warto też zawczasu powiedzieć kapitanowi, czy mamy jakiekolwiek doświadczenie żeglarskie oraz czy umiemy pływać. Dzięki temu też będzie w stanie zapewnić nam większe bezpieczeństwo podczas żeglugi.

Bezpieczeństwo na łodzi

Na początek zawsze należy sprawdzić, jakie jest stan techniczny samego jachtu, ale także silnika, instalacji i osprzętu. Dzięki temu nie wylądujemy na środku jeziora bez możliwości dobicia do brzegu. Poza tym podczas samego cumowania warto zapewnić kapitanowi jak najlepszą widoczność – oczywiście, na miarę naszych możliwości.

Gdy zamierzamy przycumować łódź, najpierw z niej wychodzimy, a dopiero wtedy sięgamy po cumę. Za to w przypadku wypłynięcia korzystamy zawsze z odbijaków, które pozwolą odepchnąć się od nabrzeża, ale także innych statków.

Podczas rejsu należy bezwzględnie słuchać rad kapitana. Ma doświadczenie w podobnych wyprawach i wie, co będzie najbezpieczniejszych rozwiązaniem w każdej sytuacji. Poza tym niezbędne są także kamizelki asekuracyjne.

Na pokład nigdy nie powinniśmy wchodzić pod wpływem alkoholu czy innych używek. Konieczny jest nam trzeźwy umysł, który pozwoli nam na sprawne wykonywanie poleceń i dostosowywanie się do panującej sytuacji. 

Ubezpieczenie

Wypadki chodzą po ludziach. Bez względu na to, jak się przygotujemy to i tak może dojść do wypadku. Warto zatem przed każdym wyruszeniem zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne.

Istnieje także CASCO jachtu, które można wykupić razem z ubezpieczeniem załogi. Pozwoli nam do na zabezpieczenie łodzi przez uszkodzeniem i zatonięciem, ale również kradzieżą, dewastacją czy włamaniem.

Dobrą praktyką jest także zdecydowanie się na ubezpieczenie OC. Przydaje się szczególnie w sytuacjach, gdy przez nieuwagę doprowadzimy do uszczerbku na zdrowiu człowieka lub uszkodzenia czyjego jachtu.

Wiedza ta może przydać się szczególnie osobom początkującym, które pierwszy raz wchodzą na pokład jachtu. Poza tym nie wolno nigdy zażywać alkoholu i innych środków odurzających na pokładzie. Ubezpieczenia bowiem nie działają w takiej sytuacji.

Zagrożenia

Jak już mówiliśmy czasami może dojść do wypadku nawet przez zwykła nieuwagę lub brak ostrożności. Nie tak trudno choćby się poślizgnąć na mokrej powierzchni. Szczególnie gdy łodzią buja. Może także dojść do pożaru, sztormu czy wywrotki. Na to wszystko powinniśmy być zawsze jak najlepiej przygotowani.

W takiej sytuacji powinniśmy wezwać WOPR poprzez numer 601 100 100 lub 112. Oczywiście w oczekiwaniu na pomoc nie powinniśmy być bezczynni. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy, powinniśmy mu jej udzieli.

Nigdy tez nie próbujmy płynąć samodzielnie do brzegu, gdyż jedynie możemy stracić siły. Poza tym wody przeważnie są chłodne, więc może dojść do wychłodzenia organizmu i poważniejszych szkód. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zachowanie na pokładzie, szczególnie w sytuacjach gdy konieczna jest pomoc.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://sklepwind.pl/pl/c/Kamizelki-asekuracyjne/36

DodajArtykul

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.