Jazda na rowerze to świetny sposób na to, by poprawić swoją kondycję, a także wyrzeźbić sylwetkę. Warto również zauważyć, że trening rowerowy ma kluczową zaletę. Otóż nie obciąża on naszych stawów w tak dużym stopniu jak bieganie, a w dalszym ciągu jest niezwykle efektywny. Niemniej jednak trzeba wiedzieć, jak na rowerze można w sposób profesjonalny trenować. Tego zadania mogą podjąć się nawet amatorzy, a szybko przekonają się, że nie jest to tak wymagające, jak mogłoby się to wydawać. Wobec tego jak zacząć profesjonalnie trenować na rowerze?

Ułożenie planu treningowego

To, co cechuje profesjonalnych kolarzy, to przede wszystkim precyzyjnie ułożony plan treningowy. Oczywiście powinien on zostać podzielony na konkretne etapy. Sam początek nie powinien zbytnio obciążać naszego organizmu, a z racji tego, że dopiero zaczynamy przygodę z profesjonalnym treningiem rowerowym, musi on być dopasowany do naszych umiejętności i przede wszystkim możliwości fizycznych. Warto więc w pierwszej kolejności zaplanować sobie trening rowerowy w formacie 2-1. W praktyce oznacza to dwa dni treningu oraz jeden dzień odpoczynku. W ten sposób po 2 tygodniach, będziemy mogli nieco zintensyfikować treningi rowerowe i trenować w formacie 3-1. Co więcej, warto rozplanować czas tak, by poświęcić na jazdę minimum 2 godziny dziennie. Pierwsze tygodnie nie powinny być jednak dość wymagające. Zdecydujmy się więc na jazdę w dość statycznym tempie, a także po niezbyt wymagającej powierzchni. Dopiero po upływie wspomnianych już dwóch tygodni, możemy przejść do jazdy dynamicznej, a następnie wybrać się na pokonywanie wzniesień.

Znajdź czas na treningi tlenowe

W naszym planie treningowym musi znaleźć się miejsce także na tak zwane interwały. Są to treningi tlenowe, które zmuszają nas do dania z siebie maksimum swoich możliwości. Wobec tego do naszego dziennego treningu warto wpleść krótkie sprinty rowerowe, które wykonamy na 90% swoich możliwości. Taki sprint zwykle nie powinien trwać więcej niż 30 sekund, a następnie minuta odpoczynku. Sprinty wraz z odpoczynkiem w jednej serii nie powinny trwać więcej niż 3-4 minuty. Takich serii powinno być około 7-8 w ramach jednego treningu. Po zakończeniu, warto zdecydować się nawet na dwukrotnie dłuższą przerwę. Oczywiście zaczynając przygodę z interwałami na rowerze, warto dopasować ich poziom do aktualnej kondycji.

Systematyczność to podstawa

W momencie kiedy zdecydujemy się na zaangażowanie się w profesjonalne treningi rowerowe, najważniejszą dla nas rzeczą powinna być systematyczność. To ona jest kluczem do sukcesu i pozwoli na maksymalną poprawę naszych osiągów. Co więcej, jeśli naszym głównym celem jest utrata wagi i zdobycie kondycji, wówczas systematyczne treningi rowerowe pozwolą nam na skuteczne osiągnięcie celów. Warto pamiętać również, że wszystko przychodzi z czasem. Nie możemy spodziewać się spektakularnych efektów po pierwszych dwóch tygodniach, warto nastawić się więc na systematyczną pracę w perspektywie długoterminowej. Trzymajmy się więc ustalonego planu, a także nie omijajmy kolejnych treningów z zamysłem, że odrobimy go następnego dnia. Dodatkowo możemy zadbać o dodatkową motywację, którą będą aplikacje służące do pomiaru naszych wyników. Dzięki nim z łatwością będziemy mogli monitorować nasze postępy, a także wyznaczać sobie kolejne cele, które chcemy osiągnąć. Utrzymanie motywacji zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej na odpowiednim poziomie sprawi, że każdy kolejny trening rowerowy będzie dla nas prawdziwą przyjemnością.

Autor
Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami.

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.