Każdy po zimie spragniony jest widoku kolorowych kwiatów. Wiemy wtedy, że bezapelacyjnie zbliża się piękny okres roku - wiosna. Jedne z najwcześniej kwitnących roślin cieszących nasze oczy to niektóre z kwiatów cebulowych. O czym warto pamiętać przy ich uprawie? Jak o nie dbać, żeby jak najdłużej ozdabiały nasze ogrody? Poznajmy kilka podstawowych potrzeb tych roślin.

Jakie kwiaty cebulowe wybierać

Jeśli chcemy mieć w rabatkach jak najszybciej kwitnące rośliny, warto postawić między innymi na krokusy, szafirki czy hiacynty. Możemy wybrać też na dobrze znane przebiśniegi. Jak wskazuje ich nazwa, ich delikatne kwiaty mogą pojawić się nawet mimo śniegu już w połowie lutego. W marcu zakwitają krokusy, hiacynty i narcyzy. W kwietniu ze swoimi kwiatami dołącza narcyz, szachownica kostkowana i śniedek. Wszystkie zaliczamy do rodziny roślin cebulowych. Ich uprawa jest dosyć łatwa i poradzi z nią sobie każdy ogrodnik, nawet początkujący. 

Sadzenie cebulek kwiatów

Kwiaty cebulowe, które mają zakwitnąć nam na wiosnę, sadzimy na jesień i przy tej okazji możemy zapewnić im nawóz. Dobrze rosną one w ziemi próchniczej, przepuszczalnej, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Przyda się tu wcześniejsze przekopanie ziemi i wymieszanie jej z kompostem, dzięki czemu będzie ona lżejsza.

Sadzimy tylko zdrowe cebulki bez plam, pleśni albo uszkodzeń mechanicznych. Kwiaty te lubią stanowiska nasłonecznione albo lekko zacienione. Głębokość sadzenia, a także odległości między roślinami zależą oczywiście od ich gatunku i wielkości cebul. Główna zasada mówi, że sadzimy cebulki na głębokości trzy razy większej niż ich wysokość. Możemy posadzić je w specjalnych koszyczkach dostępnych w sklepach ogrodniczych. Dzięki temu małe gryzonie np. myszy nie zrobią sobie z naszych kwiatów posiłku. Możemy też posadzić cebulki w skrzynkach czy doniczkach. Pamiętajmy, że w takim przypadku rośliny szczególnie narażone są na przemarznięcie i musimy je porządnie zabezpieczyć przed wiatrem i mrozem. 

Jak dbać o kwiaty cebulowe?

Po zimie, kiedy podłoże jest suche, nasze kwiaty będą potrzebować podlewania. Nie należy jednak z nim przesadzać. Nawożenie posadzonych cebul nie jest konieczne, ale dzięki niemu ich kwiaty będą dorodniejsze. Po przekwitnięciu warto oberwać suche kwiatostany jednocześnie uważając przy tym, żeby nie uszkodzić liści.

Rośliny cebulowe należy wykopać pod koniec ich okresu wegetacji, kiedy przejdą już w stan spoczynku. Co roku musimy wykopywać cebule tulipanów, hiacynty co 1-2 lat, narcyzy co 2-4 lat. Jeśli tego nie zrobimy, cebulki mogą nam zgnić w ziemi (przez dużą wilgotność i wysoką temperaturę). Wykopujemy je, kiedy widzimy, że liście rośliny stały się brązowe. Sama cebulka po wykopaniu powinna mieć ciemnobrązowe łuski. Dobrym okresem do tych prac jest końcówka lipca. Jedynie cebulki przebiśniegów wykopujemy już w czerwcu.

Ważne są również warunki, w których będziemy przechowywać cebule. Jeśli nasza piwnica jest ciepła i wilgotna, lepiej poszukać innego miejsca. Cebule kwiatów potrzebują suchego, przewiewnego środowiska i temperatury ok. 20 stopni. Wykopane cebule najpierw zostawiamy na ok. 2 tygodnie, a następnie oczyszczamy z resztek liści czy ziemi. Dzięki takim zabiegom, kwiaty będą cieszyć nas przez następne lata. 

Uprawa roślin cebulowych nie jest więc skomplikowana. Możemy je hodować w ogrodach, na tarasach i w domach. Trzeba pamiętać tylko o kilku podstawowych zasadach. Jeśli się do nich zastosujemy, już wczesną wiosną nacieszymy oczy feerią barw tych pięknych roślin.

Autor
Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy - największym portalem ogrodniczym w Polsce.

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.