„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - wakacje w Polsce nie powinny być powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie, bowiem ciężko jest znaleźć na świecie kraj o tak zróżnicowanym i naturalnym krajobrazie. Dzikie plaże, nieodkryte szlaki górskie, zapomniane przez świat parki krajobrazowe czy wielokulturowe miasteczka – jest wiele pięknych miejsc, które nawet w szczycie sezonu turystycznego pozostają wolne od tłumów. Gdzie je znaleźć? Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, gdzie warto wybrać się na wakacje w Polsce!

1. Stary Sącz

Zwany perłą Beskidów, Stary Sącz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Ukryty w dolinie Popradu i Dunajca, na pograniczu Beskidu Sądeckiego, zachęca do wędrówek górskich w stronę Pasma Radziejowej i Jaworzyny. Oprócz wysokich walorów przyrodniczych, miasto może pochwalić się ciekawymi zabytkami architektonicznymi, zaczynając od średniowiecznej zabudowy rynku – prostokątnego placu, pokrytego kamiennym brukiem z otoczaków, naniesionych z Tatr przez rzekę Dunajec. W kamienicy pod numerem 21 znajduje się Oficyna Raczków, z fantazyjnymi malowidłami naściennymi oraz sklepiennymi autorstwa lokalnego artysty Józefa Raczka, inspirowanymi twórczością krynickiego malarza-prymitywisty, Nikifora. Ta eksplozja kolorów nie może pozostać niezauważona! Dla ukojenia zmysłów, warto zajrzeć do klasztoru sióstr klarysek, założonego przez księżną Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. Szczególny wpływ na wygląd konwentu mieli dwaj włoscy artyści – Franciszek Placidi oraz Baltazar Fontana, twórca pięknego ołtarza głównego z czarnego marmuru. Idąc wzdłuż murów klasztornych, natrafimy na niewielkie źródełko św. Kingi, znane ze swej cudownej mocy uzdrawiającej nawet najcięższe przypadki medyczne. Przed wyruszeniem w dalszą drogę, warto powrócić na rynek miejski, aby w legendarnej Restauracji Marysieńka skosztować ulubionych pierogów Marii Kazimiery, z mięsno-kapuściano-grzybowym nadzieniem. Dla wegetarian proponujemy pyszną zupę pietruszkową i pierogi w sosie kurkowym. Palce lizać!

2. Susiec

Przed laty Roztocze było uroczą krainą położoną na krańcach cywilizacji. Choć dzisiaj spokój miejsca został zakłócony przez liczne grupy turystyczne, to wciąż można znaleźć kilka punktów, które wciąż kuszą ciszą i spokojem. Jednym z takich miejsc jest Susiec, niewielka wioska położona w sercu zielonego Roztocza i doskonała baza wypadowa po okolicznych szlakach turystycznych i atrakcjach przyrodniczych. Jedną z takich atrakcji są Roztoczańskie Szumy – małe wodospady na rzece Tanew i jej prawym dopływie Jeleniu, których spienione wody tworzą niezapomniane widoki. Podczas leśnych wędrówek, nie sposób pominąć uroczego rezerwatu „Czartowe Pole”, gdzie można obejrzeć ruiny papierni Ordynacji Zamojskiej z XVIII wieku oraz w okresie letnim skosztować soczystych czarnych borówek.

Pozostałości starych drzew, liczne wodospady i naturalny porządek przyrody to najważniejsze walory tego miejsca, co docenia się po powrocie do wielkiego miasta. Dlatego należy pamiętać o wdrapaniu się na kamienną wieżę widokową – widok panoramy pozostanie w sercu na długo.

3. Sandomierz

Jedno z najbardziej urokliwych i ciągle niedocenianych miast polskich, pozwala dotknąć śladów tysiącletniej tradycji państwa polskiego. Sandomierz bywa porównywany do Rzymu, bowiem niczym stolica Włoch, znajduje się na siedmiu wzgórzach i zachwyca wieloma zabytkami. Tym, co przykuwa uwagę już na samym początku zwiedzania, jest regularna siatka ulica sandomierskiej starówki, z najcenniejszymi zabytkami miasta, wśród których należy wyróżnić ratusz z XIV wieku, z którego wieży codziennie o godzinie 12 rozbrzmiewa hymn miasta autorstwa Mikołaja Gomółki, Dom Długosza, Zamek Królewski, Bramę Opatowską oraz Collegium Gostomianum, byłe kolegium jezuitów i jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Nie można zapomnieć również o podziemnej atrakcji Sandomierza, czyli … Podziemnej Trasie Turystycznej, złożonej z ponad półkilometrowych korytarzy, łączących dawne, XIV- i XV-wieczne piwnice, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Po potężnej dawce wiedzy historycznej, warto zmienić klimat na bardziej zielony i udać się na spacer po wąwozie Królowej Jadwigi, będącym jednym z najpiękniejszych wąwozów lessowych w Polsce. Strome, 10-metrowe ściany, bujna roślinność i śpiewy ptaków – tu można zapomnieć o wszystkich troskach.

4. Biebrzański Park Narodowy

Jest największym i najdłuższym, jednak wciąż najmniej znanym parkiem narodowym w naszym kraju, który skrywa przede wszystkim naturalne, nietknięte przez człowieka mokradła, bagna i torfowiska. Sercem tego miejsca jest 160-kilometrowa rzeka Biebrza, która rozlewając się na ogromne połacie rezerwatu, daje naturalne schronienie ponad 270 gatunkom ptaków wodno-błotnistych i 50 gatunkom ssaków, w tym dla największej ostoi łosia w Polsce.

Biebrzański Park Narodowy ma do zaoferowania ponad 600 kilometrów szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych i kajakowych. Zwiedzanie warto rozpocząć od siedziby rezerwatu, czyli od Twierdzy Osowiec z końca XIX wieku, aby następnie przejść się Carską Drogą, 35-kilometrową trasą, nazywaną również łosiostradą, z uwagi na możliwość spotkania tych czterokopytnych rogaczy. Zwiedzanie Parku byłoby niepełne bez ujrzenia Bagna Ławki, jednego z najbardziej dziewiczych i rozległych bagien, siedziby wielu rzadkich ptaków, na czele z wodniczką, dla której przyjeżdżają nad Biebrzę ornitolodzy z całego świata, oraz Polskiego Termopile, czyli Strękowej Góry, skąd rozciąga się przepiękny widok na dolinę Narwi. Dobry aparat obowiązkowy!

5. Opolszczyzna

Opolskie - najmniejsze województwo w Polsce, ale jakże bogate w tradycje i kulturę! Jego burzliwa historia sięga najdawniejszych czasów - to właśnie tam odkryto pierwszy na świecie szkielet dinozaura. Ale prawdziwą magię tego niezwykłego regionu urzekają liczne zamki, dwory i pałace, stanowiące silną, ale mniej obleganą konkurencję dla dolnośląskiej Doliny Pałaców i Ogrodów. Czego tutaj nie ma! Jest owiany licznymi legendami zamek Niemodlin, który kilka lat temu tak zauroczył reżysera Jana Jakuba Kolskiego, że umieścił tam historię "Jasminum", jednego z najbardziej magicznych filmów w Polsce. Mamy też „śląski Wawel”, czyli zamek Piastów Śląskich w Brzegu oraz imponujący gotycko-renesansowy zamek Otmuchów, z jedynymi w swoim rodzaju „końskimi schodami” i zamkową wieżę, z której rozpościera się niezapomniany widok na okoliczne lasy, łąki i jezioro - siedlisko czapli siwej.

Choć Kraków, Warszawa i Trójmiasto są ważnymi ośrodkami turystycznymi, to czasem warto zmienić trasę i poznać zupełnie nowe, mniej popularne miejsca. Pozwoli to na lepsze poznanie historii kraju, nie martwiąc się o brak biletów wstępu, wszechogarniający, napierający zewsząd tłum w komunikacji miejskiej i kolejki do sali śniadaniowej w hotelu. Wybierając dojazd własnym samochodem oraz nocleg w domach i apartamentach wakacyjnych, zwiększasz szanse na odkrycie wielu pięknych miejsc, położonych z dala od popularnych szlaków turystycznych. Największą zaletą wyjazdów wakacyjnych jest możliwość odpoczynku i regeneracji sił przed wyzwaniami zawodowymi, dlatego warto zrezygnować z noclegi Polska w hotelu i wybrać niezależność, czyli domy i apartamenty wakacyjne. Komfort i dobre samopoczucie są w cenie!

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.