Lubisz zwiedzać nasz piękny kraj? Polskie góry znasz jak własną kieszeń? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami? Niezależnie od tego, na jakim etapie obecnie się znajdujesz, jedno jest pewne - potrzebujesz dobrych butów turystycznych! Są one podstawowym wyposażeniem każdego wielbiciela aktywności outdoorowych. Jakie buty najlepiej sprawdzą się w Polsce? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci podjąć właściwą decyzję!

Wygoda przede wszystkim!

Buty turystyczne przede wszystkim muszą być wygodne. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by jakakolwiek wycieczka w polskie góry mogła się udać w uciskających, obcierających butach! Wygoda jest więc kwestią kluczową. Składa się na nią szereg czynników, w tym materiał wykonania obuwia, jego rozmiar i zastosowana technologia. Ogromne znaczenie ma także oddychalność butów turystycznych. Dodatkowe wstawki z siateczki lub przewiewnego tworzywa zapewniają odpowiednią wentylację, co pozwala zapobiec przepoceniu się stóp. Warto przy tym zaznaczyć, że trudno o zakup uniwersalnego obuwia górskiego. Wspinaczki w wysokich Tatrach wymagają innych butów niż popołudniowy spacer po beskidzkich szlakach. Koniecznie więc ustal swoje potrzeby i zastanów się, jakie właściwości powinny mieć twoje buty turystyczne.

Wysokie, a może niskie?

Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają osoby poszukujące obuwia turystycznego, brzmi: wysokie czy niskie? Jeszcze do niedawna powszechnie uważano, że jedynymi butami nadającymi się w góry, są wysokie trapery za kostkę. Obecnie jednak w sklepach nie brakuje także modeli w wersji 3/4, a nawet niskich. Wybór w tej kwestii ponownie zależy od tego, do jakiego rodzaju aktywności ma się nadawać dane obuwie. Jak wiadomo, trapery za kostkę zapewniają większą stabilność i minimalizują ryzyko urazów spowodowanych niewłaściwym ułożeniem stopy. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, najlepszym wyborem mogą okazać się właśnie buty turystyczne za kostkę. W niskim obuwiu trzeba zwracać dużo większą uwagę na to, jak stawia się kroki na trudnym szlaku. Wcale nie znaczy to, że niskie buty trekkingowe w żadnym wypadku się nie sprawdzą. Jak nietrudno się domyślić, tego typu obuwie jest zdecydowanie lżejsze od traperów. Co za tym idzie - nie męczy stóp i pozwala szybciej chodzić po szlaku. Wybierz obuwie, które najlepiej spełni twoje potrzeby!

Podeszwa też ma znaczenie!

Podczas zakupu butów turystycznych należy wziąć pod uwagę szereg czynników - nie sposób wymienić ich wszystkich w tym krótkim artykule. Jednak niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, koniecznie zwróć uwagę na podeszwę. Lekceważenie tej kwestii lub niewłaściwe dopasowanie rodzaju podeszwy do podłoża to najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów górskich. Głównym zadaniem podeszwy jest amortyzacja pracy mięśni i ścięgien. Za najbardziej optymalną uznaje się średnią twardość. Zbyt twarde podeszwy powodowałyby szybkie zmęczenie stóp i mogłyby znacznie utrudniać czerpanie radości z wędrówki. Natomiast zbyt miękkie podeszwy sprawiałyby, że każda nierówność, każdy kamyk na szlaku byłyby dla ciebie odczuwalne. Musisz więc znaleźć złoty środek - obuwie z elastyczną i optymalnie twardą podeszwą, które zapewnią ci dobrą przyczepność na wyboistym i śliskim podłożu.

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.