Nowy Wiśnicz - nieduże miasto w województwie małopolskim w powiecie bocheńskim. Najbardziej znanym zabytkiem i jednocześnie wizytówką miejscowości  jest piętnastowieczny imponujący zamek. Stoi na wzgórzu, więc ładnie widać go z daleka. Początkowo należał do rodu Kmitów, później przechodził na własność Barzów i Stadnickich. Natomiast  największą świetność budowla ta osiągnęła za czasów Lubomirskich, którzy przyczynili się do nadania barokowych kształtów i bogatego wystroju wnętrz. Bywali tu nawet królowie, a według niektórych opisów w Nowym Wiśniczu została otruta Barbara Radziwiłłówna, być może nawet na polecenie teściowej - królowej Bony. Po potopie szwedzkim z XVII wieku, a później po pożarze w XIX wieku zamek i to co w nim było uległy zniszczeniu. Nigdy nie odzyskał dawnego blasku, chociaż od II wojny światowej trwają prace remontowo – konserwatorskie. Udostępniony jest do zwiedzania.

Oprócz zamku spośród zabytków Nowego Wiśnicza warto zwrócić uwagę na drewniany dworek Koryznówka, w którym niegdyś bardzo częstym gościem był Jan Matejko. Dziś mieści się tu muzeum pamiątek po naszym największym narodowym malarzu.

Piękny jest siedemnastowieczny kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i również siedemnastowieczny klasztor karmelitów bosych – niestety oglądanie go możliwe tylko z zewnątrz, gdyż w środku znajduje się więzienie. Uwagę przyciąga też siedemnastowieczny ratusz.

Dokładne informacje, godziny otwarcia, ceny biletów zamku i dworku Jana Matejki  można sprawdzić na stronach:

http://www.zamekwisnicz.pl/zamek-w-wisniczu/

http://www.muzeum.tarnow.pl/oddzialy.php?id=8

Renata Gontarz

Foto. Zbigniew Gontarz

Wszystkich, których interesuje architektura sakralna zapraszam tez do odwiedzenia strony internetowej „Kościoły w Polsce"

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

 

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.