Augustów - co do wielkości jest drugim (po Suwałkach) miastem Suwalszczyzny – najdalej a północny – wschód wysuniętego kawałka naszej Ojczyzny. Jego nazwa związana jest bezpośrednio z imieniem króla Zygmunta Augusta, który nadał miejscowości prawa miejskie w roku 1557.

Dzięki wspaniałemu położeniu pomiędzy jeziorami Necko, Białym, Rospuda, Sajenko, Studzieniczne, Kalejty i Sajno Augustów jest rajem dla wczasowiczów z mnóstwem plaż strzeżonych i nie strzeżonych, możliwością pływania na kajakach, żaglówkach, nartach wodnych, także motorówkach i ślizgaczach wodnych. Ci którzy nie mają takiego sprzętu i nie potrafią się tym posługiwać mogą skorzystać z rejsu spacerowymi statkami wypływającymi z tutejszego niewielkiego portu. Okoliczne lasy (Puszcza Augustowska) przyciągają amatorów grzybów i jagód.

Przez środek miasta przepływa rzeka Netta, wzdłuż której ciągnie się spacerowy deptak, a także sztuczny szlak wodny – Kanał Augustowski – duma polskiej myśli technicznej XIX wieku. Z powodu tak licznych akwenów wodnych Augustów bywa nazywany „Wenecją Północy”.

W centrum miasta znajduje się Rynek Zygmunta Augusta, a na nim mały ale bardzo ładny park z wysokimi drzewami, spacerowymi alejami, fontanną i pomnikiem. Spośród tutejszych kościołów największą uwagę przyciąga duża bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa z początku XX wieku, niedaleko też (w miejscowości Studzieniczna) znajduje się jedno z najsłynniejszych w okolicy sanktuariów.

Wbrew słowom znanej niegdyś piosenki Augustów nie leży nad Wigrami, natomiast do dziś jest tu znana z innego starego przeboju (Janusza Laskowskiego) restauracja Albatros. Spośród organizowanych w mieście imprez cyklicznych na największą uwagę zasługuje odbywające się pod koniec lipca „Pływanie na byle czym” kiedy to na Netcie można zobaczyć przeróżne najdziwniejsze pływające wehikuły – statki kosmiczne, smoki, domki baby Jagi i inne cuda.

Renata Gontarz

Foto. Zbigniew Gontarz

Jeśli kogoś interesuje architektura sakralna zapraszam też na stronę „Kościoły w Polsce”

https://propozycjenadzis.blogspot.com/

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.