Buty trailowe z sezonu na sezon cieszą się coraz większą popularnością wśród biegaczy. Trend ten podyktowany jest głównie rosnącym zainteresowaniem biegami terenowymi w tym również górskimi oraz ultra. Czym się kierować podczas dokonywania zakupu tego typu butów, na co zwrócić szczególną uwagę i czy dobre buty trailowe muszą kosztować krocie?

Przeznaczenie

Pierwsze o czym należy pamiętać to fakt, że pojęcie but trailowy jest bardzo szerokie. Ten typ obuwia znajduje swoje zastosowanie zarówno na względnie łatwych duktach leśnych jak również trasach pokrytych kopnym piachem czy nawet na skalistych, górskich trasach. Przeglądając rozmaite modele warto czytać opisy w których przeważnie znajdują się dość precyzyjne informacje w jakim terenie dany model sprawdzi się najlepiej. Zasada jest prosta - im trudniejszy teren tym bardziej “agresywny” bieżnik wybieramy.

Podeszwa

Bez względu na to gdzie planujesz biegać w swoich trailówkach powinieneś zwrócić uwagę na wygląd swojej podeszwy. Powinna być ona dość gruba aby chronić Twoje stopy podczas pokonywania nierówności w terenie. Jej bieżnik powinien znacznie różnić się od klasycznego bieżnika buta szosowego, powinien zawierać specjalne wypustki lub nacięcia ułatwiające pewny bieg (zwłaszcza na krossach, czy podbiegach i zbiegach) oraz zapobiegający ślizganiu się na mokrych nawierzchniach. Mocno podrasowana podeszwa pozwoli Ci na komfortowy bieg w trudnych warunkach, ale będzie Cię spowalniała gdy wybiegniesz się na asfalt. Z tej właśnie przyczyny warto zastanowić się jak przebiegać będą trasy Twoich treningów czy zawodów. Szeroki wybór butów trailowych pozwala wybrać model idealny dla siebie - także z podeszwą na teren mieszany czyli z delikatnym bieżnikiem, który pozwoli Ci się poruszać względnie komfortowo zarówno w terenie jak i na szosie.

Stabilność, trzymanie boczne

Dobre buty trailowe muszą idealnie pasować do Twoich stóp. Biegając w terenie nie możesz pozwolić sobie na nadmierną miękkość i elastyczność. Twoje buty muszą dobrze trzymać stopy zarówno podczas zwykłego biegu jak i dynamicznie pokonywanych zbiegów czy nagłych, ostrych zakrętów. Patrz więc na materiał z jakiego wykonane są Twoje trailówki, na początku może Ci się wydać dziwne, że są one tak sztywne, ale właśnie ta zwiększona “sztywność” cholewki spełnia tutaj funkcję podobną do ramy w samochodzie terenowym. To wszystko jest bardzo ważne, ponieważ bieganie trailowe jest znacznie bardziej urazogenne od klasycznego biegania po asfalcie - tutaj nie możesz pozwolić sobie bieganie w pierwszych lepszych butach.

Wiązania

Poszczególne firmy stosują różne rozwiązania jeśli chodzi o wiązania. Niektórzy stawiają na klasyczne, często podrasowane sznurówki, inni technologię opartą na sznurówkach samozaciskowych - takie rozwiązanie stosuje np. Salomon w swoim systemie Quicklace. Trudno ocenić który system będzie idealny dla Ciebie, musisz ocenić to sam. Niektórzy trailowcy stosują sznurówki, które specjalnie dodatkowo sobie dokupują i które już testowali wielokrotnie.

Ochrona przed wilgocią

W butach trailowych świetnie się biega zwłaszcza jesienią i zimą. Gdy nawierzchnia jest mokra lub wręcz pokryta śniegiem - warto wówczas pomyśleć o modelu, który oprócz wspomnianych wcześniej cech będzie również dodatkowo chronił przed wilgocią. Na rynku istnieje spory wybór butów trailowych z gore-texem. To ważne, ponieważ chroni Cię to przed obtarciami oraz pęcherzami, które na dłuższym wybieganiu mogą mocno dawać się we znaki. Wodoodporność nie jest oczywiście kluczową cechą, która powinna wpłynąć na Twój wybór, ale jeśli planujesz treningi czy starty w wilgotnych warunkach - sprawdzą się idealnie. Miłośnicy biegania po śniegu docenią zapewne system, który w wielu modelach trailówek pozwala doczepić stuptuty, stwarzając tym samym dodatkową ochronę.

Na koniec dość istotna uwaga - wbrew obiegowej opinii buty trailowe nie muszą kosztować fortuny. Oczywiście na rynku znajdziemy modele, które kosztują nawet 1000zł za parę, ale przyzwoite trailówki dostaniesz już nawet za 300zł. Wszystko oczywiście zależy od Twojego budżetu, ale nawet nie wydając zbyt wiele możesz cieszyć się komfortem i możliwością biegania gdzie Cię tylko nogi poniosą.    

  Tomasz Peisert
Artykuł przygotowany przez portal Biegologia.pl - stronę z ultra ciekawą wiedzą o bieganiu.
Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.