Kompozycje skalne tworzone ze skał naturalnych są niezwykle popularne. Spotkać je można w różnych formach w niemalże każdym ogrodzie. Zdecydowanie łatwiej o nie dbać, niż zakładać ze względu na niezbędne nakłady czasu oraz fizycznej siły. Mogą przybierać bardzo różne formy, w zależności od fantazji osoby, która decyduje się na taką ozdobę w ogrodzie. Jednak z czego są wykonywane i jakie są właściwie rodzaje skał naturalnych stosowanych potocznie jako kamienie ogrodowe?

Podział skał naturalnych ze względu na ich pochodzenie

Planując wykorzystanie skał w ogrodzie warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na ich aspekt wizualny, ale także na pochodzenie. Ma to wpływ na to, jak będą one wyglądać w dłuższej perspektywie. Skały osadowe (a do nich zalicza się między innymi: piaskowce, dolmity, czy wapienie) będą z czasem ulegać widocznemu procesowi erozji pod wpływem warunków atmosferycznych. Wiąże się to z pokrywaniem się skał mchem lub patyną. Bardziej wytrzymałe są tak zwane skały przeobrażone (czyli na przykład: łupki, gnejsy oraz marmury). Do skał najbardziej odpornych i twardych wliczają się wulkaniczne bazalty i krystaliczne granity. Po nich w zasadzie nie widać wpływu warunków zewnętrznych. Projektując ogród można oczywiście wziąć pod uwagę naturalne procesy niszczenia powierzchni skalnych i wpisać je w plan ogrodu. Dzięki temu teren może wydawać się bardziej "dziki" i bliższy naturze, niż zurbanizowanemu środowisku człowieka. 

Zalety i zastosowanie skał naturalnych w ogrodzie

Kamienie ogrodowe są naturalnymi skałami. Pierwsza zaletą, która nasuwa się w kontekście skał naturalnych, które wykorzystywane są w ogrodach to ich niesamowita wytrzymałość. Twardsze ich rodzaje niezwykle trwałe, opierają się wszelkim niekorzystnym wpływom warunków atmosferycznym. Warto zwrócić uwagę na ich ogromne zróżnicowanie zarówno pod względem faktury, ale także wybarwienie i gabaryty. Większe okazy stanowić mogą samodzielną dekorację ogrodu lub główny element kompozycji stworzonej w ogrodzie. Średniej wielkości skały naturalne wykorzystywane są zazwyczaj do tworzenia tak zwanych skalniaków, obudowy podniesionych rabat, podkreślenia granic poszczególnych stref w ogrodzie lub granic rabat, jak również do budowania murków oporowych, które mają wzmacniać skarpy. Kamienie niewielkich gabarytów mogą stanowić budulec do ścieżek pomiędzy poszczególnymi częściami ogrodu, opaski dookoła altany lub domu. Drobne skały stanowią także świetne otoczenie dla oczka wodnego. Można nimi także wysypać rabaty, przez co podkreślone zostaną rośliny, które na nich rosną.

Poza aspektami wizualnymi, zastosowanie skał naturalnych w ogrodnictwie niesie ze sobą ogrom zalet praktycznych. Ścieżki wykonane z drobnych kamyków są nie tylko ładne, ale także niezwykle proste w utrzymaniu. Kamienie ogrodowe same w sobie tworzą warstwę przepuszczalną - nie zatrzymują wody. Dzięki temu nawet po największych ulewach nie ma problemu kałuż. Jednocześnie warstwa kamieni spowalnia proces wyparowywania wody z gleby. Dodatkowym aspektem jest zdecydowanie mniejsza ilość rosnących chwastów, które zazwyczaj nie są w stanie przebić się przez warstwę kruszywa. Warto obsypać drobnymi kamieniami rośliny delikatne, w ten sposób ich korzenie będą bardziej chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Planując zagospodarowanie przestrzenne ogrodu warto zwrócić uwagę na ewentualne oświetlenie rabat - pod wysypanym materiałem skalnym można jednocześnie subtelnie i skutecznie ukryć kable zasilające ogrodowe lampy. 

Współautorem publikacji jest sklep.poradnikogrodniczy.pl - internetowy sklep ogrodniczy oferujący szeroki asortyment produktów.

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.