Dlaczego warto zdobyć Koronę Gór Polski?

Odpowiedź jest bardzo prosta i spodoba się tym, którzy lubią podejmować wyzwania. Stawiając sobie za cel Koronę Gór Polski, mamy okazje zdobyć 28 najważniejszych szczytów poszczególnych pasm górskich w Polsce. Nie wszystkie z nich są najwyższymi szczytami – w momencie ustalania listy, za istotne uznano te z najwyższych szczytów, na które prowadził znakowany szlak turystyczny. Koncepcje na stworzenie tego niecodziennego wyzwania górskiego przedstawili 1997 roku na łamach pisma „Poznaj swój kraj”, Wojciech Lewandowski i Marek Więckowski. Pod koniec tego samego roku Korona Gór Polski została zatwierdzona na specjalnym zebraniu, podczas którego nastąpiła inauguracja powstania Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Idea przedstawiona w „Poznaj swój świat” miała na celu zachęcenie do poznawania przyrody, geografii i historii polskich gór. Ponadto istotne było popularyzowanie innych gór, oprócz dobrze wszystkim znanych Tatr.

Jak zdobyć Koronę Gór Polski?

Osoba zainteresowana zdobyciem KGP, powinna złożyć wniosek do Klubu Zdobywców. Może to zrobić za pomocą strony internetowej: https://kgp.info.pl/ Ponadto wymogiem jest uiszczenie jednorazowej opłaty wpisowej w wysokości 35 zł. Po dokonaniu niezbędnych formalności otrzymuje się książeczkę, w której skrupulatnie potwierdza się zdobycie kolejnych szczytów. Te, które zdobyliśmy przed przystąpieniem do Klubu, niestety nie są brane pod uwagę. Ważna informacja - nie ma określonego czasu na zdobycie szczytów.

Jak potwierdzić zdobycie szczytu? 

Najprostszym rozwiązaniem jest przybicie pieczątki na odpowiedniej stronie w książeczce. Niestety nie zawsze na szczycie znajdziemy skrzynki z pieczątką. Wtedy pieczątki możemy śmiało szukać w pobliskim schronisku. Ponadto konieczna jest fotografia wykonana na szczycie. Ciekawostką jest to, że potwierdzeniem zdobycia szczytu może być pieczęć i podpis uprawnionego członka Loży Zdobywców, spotkanego na szlaku.

Co dalej, jeśli mam za sobą wszystkie 28 szczytów?

Osoba, która ma w książeczce zebrane pieczęcie potwierdzające jej wejścia na wszystkie 28 szczytów, powinna wydrukować wniosek o nadanie godności Zdobywcy Gór Polski, dołączyć do niego dwa zdjęcia legitymacyjne i wysłać na adres Klubu. Następnie w wyznaczonym terminie spotkać się z Lożą zdobywców, aby uzyskać oznakę zdobywcy, legitymację oraz dyplom.

Które szczyty należą do Korony Gór Polski?

 1. Rysy – Tatry – 2499 m n.p.m.
 2. Babia Góra – Beskid Żywiecki – 1725 m n.p.m.
 3. Śnieżka – Karkonosze – 1602 m n.p.m.
 4. Śnieżnik – Masyw Śnieżnika – 1425 m n.p.m.
 5. Tarnica – Bieszczady – 1346 m n.p.m.
 6. Turbacz – Gorce – 1310 m n.p.m.
 7. Radziejowa – Beskid Sądecki – 1262 m n.p.m.
 8. Skrzyczne – Beskid Śląski – 1257 m n.p.m.
 9. Mogielica – Beskid Wyspowy – 1171 m n.p.m.
 10. Wysoka Kopa – Góry Izerskie – 1126 m n.p.m.
 11. Rudawiec – Góry Bialskie – 1112 m n.p.m.
 12. Orlica – Góry Orlickie – 1084 m n.p.m.
 13. Wysoka – Pieniny – 1050 m n.p.m.
 14. Wielka Sowa – Góry Sowie – 1015 m n.p.m.
 15. Lackowa – Beskid Niski – 997 m n.p.m.
 16. Kowadło – Góry Złote – 989 m n.p.m.
 17. Jagodna – Góry Bystrzyckie – 977 m n.p.m.
 18. Skalnik – Rudawy Janowickie – 945 m n.p.m.
 19. Waligóra – Góry Kamienne – 936 m n.p.m.
 20. Czupel – Beskid Mały – 933 m n.p.m.
 21. Szczeliniec Wielki – Góry Stołowe – 919 m n.p.m.
 22. Lubomir – Beskid Makowski – 904 m n.p.m.
 23. Biskupia Kopa – Góry Opawskie – 889 m n.p.m.
 24. Chełmiec – Góry Wałbrzyskie – 851 m n.p.m.
 25. Kłodzka Góra – Góry Bardzkie – 765 m n.p.m.
 26. Skopiec – Góry Kaczawskie – 724 m n.p.m.
 27. Ślęża – Masyw Ślęży – 718 m n.p.m.
 28. Łysica – Góry Świętokrzyskie – 614 m n.p.m.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.