Jesień to pora roku, w której dzień staje się krótszy, a pogoda bardziej kapryśna niż w poprzedzającym lecie. Umiarkowana temperatura oraz krótszy czas, gdy jest widno nie powinny stać na przeszkodzie w aktywnym odkrywaniu Polski. Okres ten ma wiele zalet - między innymi brak tłumów na szlakach, przepiękne złote odcienie przyrody oraz niższe, posezonowe ceny. Podpowiadamy zatem dokąd wybrać się na jesienny wypad.

 

GÓRY

1. Czerwone Wierchy - to malownicze pasmo szczytów w Tatrach Zachodnich swoją nazwę zawdzięcza roślinom, które szczególnie jesienią barwią ten masyw w odcieniach złota i brązu. Mimo, że góry wchodzące w skład Czerwonych Wierchów przekraczają powyżej 2000 m.n.p.m., podejście na nie nie należy do najtrudniejszych, a wysiłek zrekompensują niesamowite widoki i mniejsza liczba turystów.

2. Bieszczady - połoniny bieszczadzkie jesienią przybierają złote odcienie. Dni w Bieszczadach nawet w październiku są jeszcze ciepłe, a turystów na szlakach znacznie mniej niż w sezonie wakacyjnym.

3. Karkonosze - także one są pełne uroku jesienią. Zdobycie Śnieżki o tej porze roku jest równie atrakcyjny co latem, a ceny noclegów w Karpaczu, czy okolicy znacznie przystępniejsze.

4. Beskidy - Niski, czy Sądecki również dostarczają wielu wrażeń turystom w sezonie "Złotej Polskiej Jesieni". Szczególnie wiele atrakcji można w okolicy Piwnicznej, Muszyny i Krynicy-Zdrój, gdzie oprócz chodzenia po górach, można także zwiedzać, odpocząć i regenerować siły.

 

REGIONY

5. Podlasie - niezwykle ciekawy region turystyczny, warty odwiedzenia o każdej porze roku. Wiele atrakcji także jesienią znajdzie tu dla siebie zarówno miłośnik przyrody, jak i kultury.

6. Roztocze - na przełomie września i października nabiera niezwykle malowniczych kolorów. Warto odwiedzić Zwierzyniec oraz "Rezerwat Szumy" na rzece Tanew nieopodal Suśca. Ciepłe dni są idealne dla miłośników turystyki rowerowej, gdyż szlaków rowerowych w tym regionie nie brakuje.

7. Ziemia Lubuska - nazywana "polską Toskanią" - z uwagi na liczne rodzime winnice. Oprócz atrakcji turystycznych, których w tym regionie nie brakuje, można skosztować wina polskiej produkcji.

 

MIASTA

8. Kazimierz Dolny nad Wisłą - jesienią okolice Kazimierza nabierają wyjątkowo urokliwych barw. Oprócz spaceru bulwarem wzdłuż Wisły, można odpocząć przy zabytkowym rynku.

9. Wrocław - można odwiedzić ZOO, niezwykły Ogród Japoński, wybrać się na przechadzkę w okolice rynku, zobaczyć Panoramę Racławicką oraz poznać szereg pozostałych atrakcji, które oferuje Wrocław.

10. Kraków - jesienią mniej tu odwiedzających, niż latem, dzięki czemu w promieniach wrześniowego lub październikowego słońca zobaczyć można Wawel, Rynek, Sukiennice i pozostałe atrakcje Krakowa.

11. Warszawa - zachęca do odwiedzenia o każdej porze roku, również jesienią. Szeroka gama muzeów i teatrów sprawia, że turysta nigdy nie znudzi się w stolicy.

 

Jesień charakteryzują krótkie, kilkudniowe wycieczki. Czas na zwiedzanie jest bardziej ograniczony niż latem. Warto zatem wybierać miejsca, które także wieczorem zapewnią atrakcje i możliwość ciekawie spędzonych chwil. Jak widać w Polsce tych nie brakuje, a turystyka jesienią ma wiele atutów, które powinny zachęcać do wyjazdów również o tej porze roku.

 

 

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.