W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców decyduje się na to, aby odwiedzić ze swoim dzieckiem basen. Wbrew pozorom głównym celem nie jest nauczenie niemowlęcia tej jakże trudnej sztuki. Często chodzi jedynie o zniwelowanie pewnych obaw związanych z kontaktem z wodą, oswojenie z prawidłowym oddychaniem, czyli przygotowanie bobasa do późniejszej, prawdziwej nauki pływania.

Jakie zalety i wady tego rozwiązania możemy wyróżnić? Które z nich mają największe znaczenie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Zalety nauki pływania dla niemowląt

Wspominając o zaletach nauki pływania dla niemowląt, nie w sposób nie wspomnieć o tym, że basen doskonale dotlenia, w wielu przypadkach lepiej niż spacer po parku lub inne aktywności. Jak wiadomo, zabawy w wodzie są dość męczące, co sprawia, że płuca znacznie się rozszerzają, a krew krąży znacznie szybciej. Dużo mówi się o tym, że jest to idealna dyscyplina sportowa dla osób, które mają alergię lub astmę, bowiem po krótkim okresie czasu pływania dziecka mamy do czynienia z lepszą pracą oskrzeli, a ataki kaszlu ustają lub są znacznie mniej uciążliwe.

Tego typu aktywność fizyczna w znacznym stopniu przyczynia się do wzmocnienia mięśni. Jak to wygląda w praktyce? Niemowlęta nie mają i nie będą mieć problemów z kręgosłupem, ze względu na solidne mięśnie pleców, które odpowiedzialne są za podtrzymywanie kręgosłupa. Ćwiczenia w wodzie to często idealne zajęcia rehabilitacyjne dla naszych pociech, które mają problemy ze skrzywieniem pleców. W życiu istotna jest równowaga nie tylko duchowa. Kiedy woda w basenie faluje, wówczas stymulowany jest ośrodek równowagi znajdujący się w mózgu. W konsekwencji niemowlę poprawia swoje poczucie balansu i lepiej panuje nad ruchami ciała, co w konsekwencji powoduje lepszy rozwój ruchowy.

Kolejną ogromną zaletą pływania niemowląt jest hartowanie. Podczas zabawy z wodą naczynia krwionośne przez cały czas kurczą się i rozkurczają. Po dłuższym czasie korzystania z basenu będą one na tyle elastyczne, że nie będą się kurczyć w razie nagłej zmiany temperatury, a taki kurcz często jest przyczyną przeziębienia. Warto wspomnieć o pozytywnym wpływie na psychikę. Niemowlęta już od najmłodszych lat pokonują trudności, a wszelkie nowe wyzwania powodują, że dziecko w przyszłości będzie lepiej radziło sobie ze stresem i wszelkimi przeszkodami. Mówi się, że jest to jedna z niewielu kompleksowych dyscyplin dla pociech mających mniej niż 1 rok. Dodatkowo nauka pływania wzmacnia apetyt, poprawia perystaltykę jelit, w pewien sposób urozmaica urlop, a także ma świetny wpływ na samopoczucie dziecka. Rodzic może być pewny, że niemowlę w błyskawicznym tempie zaśnie po wysiłku.

Wady nauki pływania dla niemowląt

Należy jednak pamiętać o tym, że nauka pływania dla niemowląt nie jest idealnym rozwiązaniem. Niestety w tego typu miejscach prawdopodobieństwo infekcji jest znacznie większe. Woda, w której pływają niemowlęta, nie jest idealnie czysta, co może prowadzić do problemów oddechowych, zapalenia uszu, wysypki, zapalenia oczu. Niestety zwiększa się również ryzyko grzybicy, kurzajek lub świerzbów, które często są trudne w leczeniu, tym bardziej w przypadku bobasów. Nie można również zapominać o tym, że chlorowana woda nie jest bez wad. Co prawda jest stosunkowo czysta, jednakże uwalniane są w niej niektóre szkodliwe związki chloru, co w konsekwencji powoduje podrażnienie błon śluzowych i delikatnej skóry dziecka.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.