Wiele osób zastanawia się, w jakie narzędzia ogrodnicze warto zainwestować. Wbrew pozorom lista jest znacznie dłuższa, niż mogłoby się wydawać. Nikt z nas przecież nie chce, aby w trakcie pracy zabrakło mu potrzebnego sprzętu. O czym należy pamiętać?

W jakie narzędzia warto zainwestować?

Zanim udamy się do sklepu, należy zwrócić uwagę na glebę, jaka znajduje się w naszym ogrodzie. W przypadku, gdy jest ona przepuszczalna oraz lekko, to inwestycja w sprzęt z górnej półki nie ma większego sensu. W takich wypadkach w pełni wystarczające będą niezbyt drogie narzędzia ogrodnicze, które sprawdzą się w wielu sytuacjach. Nie możemy jednak zapomnieć, że zarówno kopanie, jak i spulchnianie gliniastej gleby to naprawdę trudne zadanie. W związku z tym, kiedy mamy z nią do czynienia, należy postawić na nieco bardziej odporne produkty. Jakich nie powinno zabraknąć w naszym ogrodzie?

Grabie

To niezwykle popularne narzędzie, które spotkamy w każdym sklepie ogrodniczym. Pozwala nam wyrównywać oraz jak sama nazwa mówi, grabić ziemię. Kiedy gleba należy do nieco lżejszych, wystarczające będą grabie wyprodukowane ze sztucznego tworzywa, jednak cięższa ziemia wiąże się z koniecznością zakupu produktu wykonane z metalu. Ciekawą alternatywą dla odkurzaczy czy dmuchaw są również grabie do liści. Charakteryzują się one sporą szerokością oraz elastycznymi zębami, dzięki którym grabienie jest bardzo proste.

Łopata, szpadel oraz widły

To narzędzia, których po prostu nie da się zastąpić. Przeznaczone są do przenoszenia oraz kopania ziemi, dlatego naprawdę warto w nie zainwestować. W trakcie aranżacji ogrodu bez nich po prostu się nie obejdzie. Przy lekkich glebach dobrym rozwiązaniem będzie tradycyjna metalowa łopata oraz szpadel, a także lekkie widły wyposażone w trwałe zęby. Jednak kiedy zamierzamy wykorzystywać nasze narzędzia do prac na trudniejszym terenie, warto postawić na amerykańskie modele. Charakteryzują się one dobrze wyprofilowanymi trzonkami, a także wzmocnioną blachownicą, co okazuje się świetnym rozwiązaniem w trudnych warunkach.

Motyka

Przeznaczona jest do usuwania chwastów, spulchniania gleby, a także rozdrabniania sporych grudek na niej. W przypadku, gdy zamierzamy tworzyć rabaty kwiatowe, to po prostu nie możemy z niej zrezygnować. Zależnie od modelu motyka może być wyposażona w dwa do czterech ząbków. Możemy wyróżnić jej dwa rodzaje. Pierwszy z nich to klasyczna motyka, które cechą charakterystyczną jest spory rozmiar oraz długi trzonek. Jej zakup sprawdzi się, kiedy chcemy spulchnić, czy też okopać sporą powierzchnię ziemi. Drugie rozwiązanie to mniejsza motyka ogrodnicza, która pozwala na nieco bardziej precyzyjne spulchnianie oraz okopywanie niedużych rabat kwiatowych.

Nożyce do żywopłotu

To niezwykle tanie narzędzie ręczne, bez którego precyzyjne przycinanie niedużych kwiatów, jest po prostu niemożliwe. Ręczne nożyce do żywopłotu charakteryzują się wieloma różnymi rozmiarami, dlatego należy wybrać taki, który będzie pasował do naszych potrzeb. Nie możemy jednak nie wspomnieć, że wybór mniejszego sprzętu wiąże się z bardziej czasochłonną pracę, jednak będzie ona znacznie bardziej precyzyjna. W przypadku, gdy nasz żywopłot jest dość spory, warto zainwestować w elektryczne, czy też spalinowe urządzenie. Sprzęt ten cechuje się zaimplementowaną prowadnicą tnącą, co ułatwia pracę. Najważniejsze jest jednak to, że takie urządzenia są wyposażone w silniczki, dzięki czemu nasza praca przebiega znacznie szybciej. Warto również wspomnieć o akumulatorowych nożycach do żywopłotu, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu.

Autorem publikacji jest internetowy sklep ogrodniczy Azallo.pl oferujący niemal 6000 produktów do domu i ogrodu

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka