Góry Świętokrzyskie to nieco zapomniane przez turystów, lecz piękne i zachwycające swoim urokiem miejsce. Zdecydowanie warto wybrać się tam na urlop. Jest to stosunkowo niski łańcuch górski, znajduje się w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Co prawda Góry Świętokrzyskie nie zaoferują tak zapierających dech krajobrazów jak Tatry, jednak zrekompensują to spokojnym wypoczynkiem na łonie natury, daleko od tłumów innych urlopowiczów.

Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?

Góry Świętokrzyskie, to zaraz obok Sudetów najstarsze w Polsce pasmo górskie. Najwyższe szczyty to Łysica i Łysa Góra. Na tym drugim z kolei wzniesieniu, znajduje się klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych miejsc kultu, do których podróżowali pielgrzymi. Warto zapoznać się z wieloma istniejącymi legendami i historiami dotyczącymi tego miejsca - są niezwykle interesujące i można dowiedzieć się z nich wielu ciekawostek. 

Jeden dzień warto zarezerwować na wycieczkę do Zamku w Chęcinach i Jaskini Raj. Budowla pochodzi z XIII wieku. Jest to zamek królewski, można wejść na wieżę widokową i podziwiać panoramę gór. Jaskinia Raj z kolei, to jedna z najsłynniejszych jaskiń w Polsce. Długość podziemnej trasy wynosi aż 180 metrów, a co wyjątkowo ciekawe - można obejrzeć narzędzia pracy neandertalczyka, który zamieszkiwał jaskinię około 50 tysięcy lat temu.

W Górach Świętokrzyskich można też zwiedzać obiekt znajdujący się na światowej liście UNESCO - Pradziejowe Kopalnie Krzemienia Pasiastego w Krzemionkach. Dostępne dla turystów są różnego rodzaje muzea interaktywne, dworki i rezydencje - m.in Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. 

Aktywny wypoczynek w Górach Świętokrzyskich. 

Góry Świętokrzyskie nie należą do wysokich, ale potrafią być niezwykle zaskakujące. Najpopularniejsza trasa turystyczna prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy, ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi. Można korzystać z wielu ścieżek rowerowych i szlaków pieszych, otoczonych przepiękną naturą. Ciekawym pomysłem na całodniową wycieczkę jest spływ kajakowy rzeką Nidą. Zimą funkcjonują wyciągi narciarskie - najpopularniejsze z nich na Pierścienicy i Telegrafie. 

Zwiedzanie miast w województwie Świętokrzyskim.

Najciekawsze ośrodki miejskie, warte odwiedzenia to:

  • Sandomierz - piękny renesansowy ratusz i serial o Ojcu Mateuszu to dwie charakterystyczne dla tego miasta rzeczy. Jednak nie tylko po to warto się wybrać do Sandomierza. Warto też odwiedzić Zamek i "Ucho Igielne".
  • Kielce - stolica województwa i bardzo ładny pałac. W rezerwacie Kadzielnia można oglądać skałki, które kiedyś były rafą koralową!
  • Opatów - w tym mieście znajduje się podziemna trasa turystyczna.
  • Szydłów - można usłyszeć, że to miasto to Polskie Carcassonne. Można zobaczyć tu imponujące mury obronne, wyremontowany rynek i ruiny zamku. Co ciekawe miasteczko to nazywane jest stolicą polskiej śliwki. 

Dlaczego warto wybrać Góry Świętokrzyskie?

Góry Świętokrzyskie to wyjątkowe miejsce na rodzinne wakacje, lub wyjazd we dwoje, czy ze znajomymi. Jest to miejsce, które łączy w sobie niezwykle piękne dzieła natury, atmosferę górskich wycieczek, spokój, brak dużych tłumów turystów z wyjątkowymi atrakcjami i zabytkami. Wiele miejsc jest niedocenianych, a są na prawdę warte zobaczenia. Góry są stosunkowo niskie, dlatego spacery po nich nie będą trudne nawet dla jeszcze niewprawionych zdobywców szczytów. Przepiękne miasta są warte odwiedzenia, podobnie jak zamki, muzea, kościoły i rezerwaty. Dobrze zorganizowana i zaplanowana wycieczka w Góry Świętokrzyskie, może być wspaniałą przygoda dla całej rodziny. 

Artykuł przygotowany przez ekskluzywny Hotel Bristol ze strefą SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój.

 

 

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.