Obecna sytuacja nie pozwala nam na podróżowanie i odkrywanie nowych miejsc, normalną, standardową drogą. Idealnym wybawieniem dla ludzi, którzy nie wyobrażają sobie weekendu bez zwiedzania, jest opcja wirtualnej wyprawy. Mamy czasy cyfryzacji, co daje nam możliwość zwiedzania online, czyli bez kolejek, bez czekania, bez biletów i niepotrzebnego stresu. Wirtualna wyprawa po muzeum robi ogromne wrażenie i pozwala dokładnie zapoznać się z tym co nas interesuje. Taka wycieczka jest świetnym rozwiązaniem w deszczowe dni, kiedy chcemy zostać na wygodnej kanapie z kubkiem ciepłej herbaty w dłoni. Poniżej lista najciekawszych miejsc w Polsce z możliwością zwiedzania online.

1. Zamek Królewski na Wawelu jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Polsce, zarówno pod względem historycznym jak i kulturalnym. Wirtualne zwiedzanie kolekcji Lanckorońskich, umożliwia nam zarówno wędrówkę po salach ekspozycyjnych, dziedzińcu zamku, jak i obejrzenie każdego z 87 obrazów w dużym zbliżeniu.  http://3d.wawel.krakow.pl/

2. Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie dokumentuje całą historię Powstania Warszawskiego oraz prowadzi działalność naukowo-badawczą. Ekspozycja przedstawia nie tylko walkę ale także szarą codzienność powstania. Pod tym linkiem możemy odbyć wirtualną przechadzkę po korytarzach muzeum. https://www.1944.pl/artykul/wirtualne-muzeum,4828.html

3. Kopalnia Soli w Wieliczce liczy ponad 300 km długości oraz 327 metrów głębokości, jest wpisana do krajowego rejestru zabytków. Turyści mogą ją zwiedzać trasą turystyczną bądź górniczą, schodząc na głębokość 135 m.  Pierwsza z nich jest dostępna online. Klikając w link https://www.ai360.pl/panoramy/278 , zwiedzimy min. Kaplicę św. Kingi, Krzyża, Komorę Kopernik.

4. Zamek Królewski w Warszawie, który jest dawną siedzibą władców Polski. Dziś pełni funkcję muzealną i reprezentacyjną. Pod tym linkiem  https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy  znajdziemy piętnastominutowy film „Zamek Królewski: historia w pięciu ścianach”, który w prosty i przystępny sposób przybliży nam historię tego miejsca.

5. Zamek Książ w Wałbrzychu jest jednym z największych zamków w Polsce. Dawniej nazywany Perłą Śląska, wciąż zachwyca swoim pięknem. Aktualnie okazałą budowlę zamkową możemy zwiedzać online, wchodząc na tę stronę: https://zamekksiaz.wkraj.pl/html5/index.php?id=39541#39541/0 . Czekają na nas tam nie tylko sale i salony, ale także coś dla fanów historii II Wojny Światowej -  tunel podziemny oraz betonowa sztolnia. 

6. Sztolnie Walimskie – kompleks RIESE „Rzeczka”. Jest jednym z kilku kompleksów wybudowanych w czasie II Wojny Światowej, przez Niemców,  w ramach projektu o kryptonimie Riese. Ten niedokończony projekt górniczo-budowlany  prowadzony w Górach Sowich, do dziś jest owiany tajemnicą i stawia przed ludźmi masę pytań i hipotez. Spora część podziemnych sztolni jest niestety zamknięta ze względu na możliwość wypadków. Zachowane zabudowania są dostępne dla turystów, jednym z nich jest część kompleksu „Rzeczka”. Pod tym linkiem https://sztolnie.wkraj.pl/html5/index.php?id=38781#38781/0 , zwiedzający mają dostęp m. in. do sali z eksponatami czy wartowni.

7. Zamek w Malborku od 1997 roku jest wpisany na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Ten zbudowany z cegły, średniowieczny zamek, jest nierozerwalnie związany z zakonem krzyżackim. Rok rocznie chcąc poznać jego historię, odwiedzają to miejsce setki turystów. Muzeum zachęca także do wirtualnego zwiedzania tego pięknego krzyżackiego zamku pod linkiem https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=69124#34844/0 .

8. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce, które nikomu nie trzeba przestawiać. Sprawuje opiekę nad byłym zespołem niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, działających w latach 1940-1945, w Oświęcimiu oraz miejscowościach pobliskich. Pod tym linkiem: http://panorama.auschwitz.org/ , można odwiedzić obie części byłego obozu , Auschwitz oraz Auschwitz II – Birkenau.

 

Autorka tekstu: Ewa Bandyk

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka