Według definicji tytułowe słowo caravaning oznacza formę turystyki, w której bazę noclegową oraz żywieniową stanowi przyczepa kempingowa lub samochód kempingowy, typu kamper. W Europie Zachodniej niezwykle popularny i wybierany jako środek transportu przez wielu turystów, w Polsce jako ciągle rozwijająca się gałąź turystyki motorowej. W artykule przybliżymy jaki jest obecny stan caravaningu w Polsce oraz jak należy przygotować się, by wyruszyć w podróż kamperem. 

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PODRÓŻY KAMPEREM

Osoby posiadające doświadczenie w podróżowaniu przy użyciu przyczepy kempingowej lub kampera mają ułatwione zadanie. Mają wiedzę odnośnie tego jak należy odpowiednio spakować się na wyjazd oraz jak zaplanować trasę. Często posiadają także własne samochody lub przyczepy, dzięki czemu są niezależni i nieograniczeni. W przypadku osób rozpoczynających przygodę z caravaningiem zaplanowanie kilkudniowego wyjazdu dla kilku uczestników może wydawać się sporym przedsięwzięciem. Pierwszym etapem powinien być zatem wybór, czy chcemy podróżować kamperem, czy z przyczepą i (o ile nie posiadamy) wynajęcie odpowiedniego sprzętu. Wynajmu można dokonać od firm we wszystkich większych miastach w Polsce oraz od osób indywidualnych za pośrednictwem ogłoszeń w Internecie. Kolejny etap to zaplanowanie trasy podróży. Aby była ona ciekawa, warto tworzyć pętle i planować postoje i noclegi w różnych lokalizacjach. Dzięki temu można zwiedzić wiele ciekawych miejsc w Polsce i nie tylko. Istotną sprawą jest także zabranie (oprócz rzeczy podstawowych jak żywnosć i ubrania) przedmiotów, które mogą przydać się w trakcie podróży. Miejsce w kamperze lub przyczepie kempingowej jest mocno ograniczone, dlatego przydadzą się przedmioty wielofunkcyjne i są to między innymi : szufelka z miotełką, saperka, przedłużacz z dodatkowym kablem, wąż do wody, butla gazowa wraz ze wszystkimi elementami jak miernik gazu, sznurek, latarka i zapasowe baterie.

 

ZALETY I WADY CARAVANINGU

Niezależność to prawdopodobnie główna zaleta, która kojarzy się z caravaningiem. Nie ogranicza nas czas i miejsce pobytu. Samodzielnie planujemy trasę, ale również możemy ją modyfikować w trakcie podróży w zależności od sytuacji i własnych preferencji. Ponadto nocleg na polu kempingowym jest tańszy niż pensjonatach, czy hotelach, no i jesteśmy blisko natury. 

Brak wygód, które możemy zastać w hotelu - szczególnie dla osób ceniących sobie komfort, to jedna z głównych wad caravaningu. Trzeba przyznać natomiast, że wyposażenie najnowszych modeli kamperów i przyczep jest niezwykle bogate i minimalizuje dyskomfort i poczucie ograniczenia miejsca. Słabe warunki mogą także być po stronie pola kempingowego, na które zawitamy. Nie wszystkie wyposażone są w kratki odpływowe, łazienki, czy punkty poboru wody. Dodatkowo - o ile trasę możemy zaplanować dowolnie, o tyle musimy uwzględniać położenie najbliższych pól kempingowych, a te nierzadko mogą znajdować się w najbliższej odległości od nas o kilkadziesiąt kilometrów.

 

INFRASTRUKTURA W POLSCE

Infrastruktura, czyli pola kempingowe i miejsca postojowe umożliwiające nocleg, wylanie ścieków, nabranie wody i zrealizowanie potrzeb higienicznych są ciągle na etapie rozwoju. Oznacza to, że w wielu miejscach - szczególnie we Wschodniej Polsce mało miejsc postojowych lub jeżeli są, to nie odpowiadają na wszystkie potrzeby podróżujących. Niemniej, co roku powstają nowe miejsca, które szybko zapełniają się turystami. Miłośnicy caravaningu to aktywni turyści, którzy chętnie łączą się w grupy, organizują zloty i w trudnych sytuacjach pomagają sobie na trasie. Istnieją liczne fora dyskusyjne i aplikacje ułatwiające zaplanowanie trasy, informacje o polach kempingowach w danych regionach i prezentujące ogłoszenia motoryzacyjne i nie tylko. W Polsce między innymy serwis Internetowy i czasopismo - polskicaravaning.pl dostarcza tego typu informacji. Caravaning to niebanalna forma podróżowania, która w nieoczywisty sposób pozwala na odrywanie ciekawych miejsc w Polsce.

 

fot. unsplash.com

 

 

Turystyka