SUP (ang. Stand Up Paddle) to dyscyplina sportu polegająca na wiosłowaniu na stojąco na specjalnie zaprojektowanej desce podobnej do deski przeznaczonej do windsurfingu. Deski SUP mają długość od 250 do 450 cm. SUP jest bardzo łatwym sportem dedykowanym każdemu. Nie potrzeba specjalnych umiejętności ani kondycji. Aby uprawiać tą aktywność nie trzeba prowadzić zdrowego trybu życia ani czekać z osiągnięciem odpowiedniego wieku. Nauka pływania polega na wyczuciu deski, wstaniu, utrzymaniu na niej równowagi aż wreszcie próbie wiosłowania. Jeśli adepta tego sportu przeraża lub ma problemy z utrzymaniem równowagi, może on także pływać w pozycji klęczącej. Po tym na pewno oswoi się z deską i będzie w stanie podnieść się na niej.

 

Konstrukcja desek SUP

Deski SUP dzielą się na dwa rodzaje: pompowane i twarde. Deski pompowane to najnowszy trend wśród desek surfingowych. Mimo tego, że przed użyciem należy je napompować, wykazują się przy tym twardością i wytrzymałością. Jest to możliwe dzięki konstrukcji pozwalającej na wpuszczanie powietrza pod dużym ciśnieniem. Kadłub takiej deski składa się ze specjalnych włókien, które łączą dno z pokładem. W ten sposób podczas pompowania desce nie grozi pęknięcie a po spuszczeniu powietrza można ją złożyć, oszczędzając przy tym miejsce. Pokład i burty powstają z mocnego laminatu PVC, co nadaje desce wrażenia twardości. Budowa desek twardych przypomina budowę desek do surfingu. Składają się one z rdzenia pokrytego warstwami laminatu węglowego, z włókna szklanego, żywicy epoksydowej lub kewlaru. Deskom twardym nadaje przez to sztywność i stabilność a przez to lepsze osiągi podczas wiosłowania. Jednak w porównaniu z SUPami pompowanymi trudniej je przechować i transportować. Są także bardzo podatne na uszkodzenia w kontakcie z twardymi przedmiotami, podczas gdy pompowana deska zniesie upadek z dużej wysokości na twarde podłoże. W związku z powyższym, dla amatora wskazany będzie zakup deski pompowanej.

Parametry

Planując zakup deski SUP, kupujący powinien skupić się na kilku czynnikach decydujących o jakości SUPa. Szerokość deski jest najważniejszym z nich. Mówi się, że pierwszy SUP nie może być węższy niż 30 cali. Tą szerokość uznaje się za szerokość początkową, od której przygodę z tym sportem powinny zaczynać lżejsze osoby. Ogólnie, im deska jest szersza, tym większe jest jej czucie i wrasta pewność utrzymania równowagi.

Kolejnym parametrem jest pojemność deski. Wyraża się ją w litrach. Dla początkującego najlepszymi deskami będą te o pojemności ponad 220 litrów.

Grubość deski to parametr, który teoretycznie zależy od dwóch pierwszych. Jeżeli deska jest szersza niż 30 cali i ma pojemność od 220 litrów wzwyż, to jej grubość powinna wynosić 6 cali. Deski o takiej grubości powinni wybierać kupujący. Grube deski wyróżniają się stabilnością i sztywnością a także jest pewność, że woda nie będzie się łatwo wlewać na pokład.

Ostatnim parametrem jest ciśnienie, do jakiego można napompować SUPa. Każda deska dająca się napompować do wartości 15 psi stanie się wystarczająca do rekreacji. Deski o mniejszym ciśnieniu będą mało stabilne i będą się uginały pod surferem.

Co ciekawe, długość deski nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o komfort początkującego surfera. Dodając do siebie wszystkie parametry, powstanie deska idealna do pierwszego spotkania z wiosłowaniem na stojąco.

 

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu
Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.