Praca w ogrodnictwie wymaga nie tylko posiadania ogromnej wiedzy na temat gatunków roślin oraz ich pielęgnacji. Bardzo istotna jest też umiejętność optymalnego projektowania przestrzeni, dzięki której można tworzyć stylowe i nowoczesne ogrody.

Ogrodnictwo - czego można się nauczyć na studiach? 

Wiele osób uważa, że aby być ogrodnikiem, nie trzeba wcale ukończyć studiów. Okazuje się jednak, że nowoczesne ogrodnictwo jest na bardzo wysokim poziomie i studia mogą znacznie ułatwić start w tym zawodzie. Przede wszystkim, można nauczyć się na nich, jak wykonywać profesjonalne projekty ogrodów, tworzyć komputerowe wizualizacje, zapewnić optymalne warunki do wzrostu różnorodnych gatunków roślin, a także jak korzystać z nowoczesnych technologii podczas wykonywania prac ogrodniczych. Studia przynoszą więc całe mnóstwo korzyści i świetnie przygotowują do pracy w zawodzie związanym z ogrodnictwem.

Ogrodnik - na czym polega jego praca? 

Praca ogrodnika nie jest odpowiednia dla każdego. Studia ogrodnicze doskonale przygotowują w zakresie teoretycznym. Można się na nich nauczyć, w jaki sposób prawidłowo projektować ogrody, jakie rośliny można ze sobą zestawiać i jakich warunków potrzebują określone gatunki, ale żadne studia nie nauczą kandydatów pracy fizycznej. Osoby które chciałyby pracować w branży ogrodniczej, muszą być przygotowane na to, że zawód ten wymaga dużej siły fizycznej oraz wytrwałości.

Wśród prac, które czekają niemal każdego ogrodnika, należy między innymi zakładanie trawników, koszenie i wertykulacja trawy, wycinka drzew, sadzenie roślin, a także wiele, wiele więcej! Należy też pamiętać o tym, że większość prac jest wykonywanych na świeżym powietrzu, w różnych warunkach atmosferycznych, które nie zawsze są sprzyjające.

Czy zawód ogrodnika jest opłacalny? 

Po ukończeniu studiów, absolwenci mogą pracować w firmach ogrodniczych, lub założyć działalność i pracować na własną rękę. Warto rozpocząć karierę od pracy w firmie, która już zdążyła zaistnieć na rynku i zdobyć grono klientów. Praca u kogoś to najlepsze rozwiązanie dla młodych osób, dopiero rozpoczynających karierę. Pozwala zdobyć cenne doświadczenie, które może bardzo się przydać podczas prowadzenia własnej firmy. Poza tym, aby założyć działalność i pracować jako ogrodnik, trzeba zainwestować w profesjonalne urządzenia ogrodnicze. Kosiarka, wertykulator, piła, opryskiwacz, a także oczywiście pojemny samochód to niezbędne elementy w pracy każdego ogrodnika! Dlatego już na wstępie należy przygotować się na duże wydatki. 

Ogrodnictwo to przyszłościowy zawód. Coraz więcej ludzi jest zbyt zapracowanych, aby zajmować się swoim ogrodem. Dlatego poszukują specjalisty, który wykona za nich wszelkie prace i sprawi, że ogród będzie prezentował się świetnie. Profesjonalne usługi ogrodnicze są dość kosztowne, ponieważ na rynku wciąż działa stosunkowo niewiele firm z tej branży. Pracując jako ogrodnik, można więc zarobić, ale trzeba być przygotowanym na to, że zawód ten oznacza ciężką pracę fizyczną i wymaga doskonałej kondycji, zdrowia oraz wytrwałości. 

 
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl - producentem produktów ogrodniczych.

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka