Nie od dziś wiadomo, że wypoczynek w górach to same plusy. Jednak góry to nie tylko Zakopane i Krupówki - spójrzmy na ten temat nieco szerzej. Czym tak naprawdę jest wypoczynek w górach?

 

Coś dla ciała

Aktywny wypoczynek na to pierwszy rzut oka pewna sprzeczność. Bo niby w jaki sposób zmęczenie ma pomóc w odpoczynku? Jednak w tym szaleństwie jest metoda. Wspinając się na 2 000 metrów, łatwo dostać zadyszki, szczególnie jeśli poruszamy się stromymi i trudnymi szlakami. Jednak górskie wędrówki pozwalają rozciągnąć mięśnie, o których posiadanie nawet się nie podejrzewaliśmy. Krew szybciej krąży w żyłach, płuca wchodzą na wyższe obroty - jednym słowem, czujesz, że żyjesz. W dzisiejszych czasach, gdzie dominuje praca siedząca, czy też praca fizyczna w stałej pozycji przez wiele godzin, nasz kręgosłup podziękuje nam za taką odmianą. Nie bez znaczenie pozostaje także fakt, że taki wysiłek to także spalanie kalorii. Jak widać, tak naprawdę nie ma nic lepszego, niż zdrowo się zmęczyć podczas wycieczki w góry.

I coś dla ducha

Na stres w pracy, na smutek czy na zmartwienia, warto spróbować działania serotoniny. Hormon szczęścia, bo tak jest ona nazywana, wytwarzany jest w trakcie wysiłku fizycznego. Podczas wędrówki można więc nie tylko zająć się produkcją serotoniny, lecz zwyczajnie przemyśleć i poukładać w głowie sprawy, które nie dawały nam spokoju. Z lekką od górskiego powietrza głową łatwiej podejść do tematu na chłodno, obiektywnie, co pozwoli ujrzeć dany problem w innym świetle niż dotychczas. Podróże w góry na niektórych działają również inspirująco, sprzyjając kreatywnemu myśleniu, co ułatwia wpadanie na nowe pomysły. Kto wie, może w trakcie jednej z wędrówek wymyślisz coś, co odmieni twoje życie?

Z dala od smogu

Problem smogu, tak powszechny i dobrze znany w miastach, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, może na chwilę pójść w odstawkę w górach, których on przecież nie dotyczy. O tym, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza szkodzi, wie niemal każdy. Jednak nie każdy ma świadomość, że wdychanie takiego powietrza przez ok. 5 godzin dziennie przez cały rok, porównywane jest do wypalenia ok. 2580 papierosów (przykład dla Katowic). Tak przerażająca statystyka mówi sama za siebie. Trudno tu i teraz wpłynąć na działania całego miasta, jednak możemy wpłynąć na swoje decyzje - doraźnym rozwiązaniem jest ucieczka tam, gdzie problem smogu nie istnieje - w góry. Warto wybrać się na choćby kilkudniowy odwyk, aby przekonać się, że można inaczej - nasze płuca nam za to podziękują.

Relaks w nagrodę

Po przejściu długich kilometrów warto nagrodzić się za trud, i zwieńczyć wycieczkę relaksującym masażem. Bogata oferta salonów SPA ułatwia zorganizowanie wyjazdu w taki sposób, aby móc łatwo skorzystać na miejscu z tego typu usług. Rodzaj wykonywanych zabiegów można dobrać do swoich potrzeb. Jest to atrakcyjny pomysł nie tylko ze względu na aspekty relaksacyjne. Odpowiednio dobrane zabiegi w SPA pomogą nam w walce z różnymi dolegliwościami, takimi jak cellulit, zmarszczki czy nadwaga. Warto więc uwzględnić wizytę w SPA w swoim planie wycieczki w góry - dzięki temu wrócimy zrelaksowani i wypoczęci.


Artykuł został przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA.

 

 

Turystyka