Polski Spisz na piechotę

Spisz to region stworzony do pieszych wędrówek. Zarówno jego polska jak i słowacka część poprzecinana jest siatką szlaków. Znajdą tu dla siebie coś zaawansowani piechurzy, którym żaden dystans nie jest straszny, ale też weeknendowi spacerowicze, którzy kije do nordic walkingu wyciągają na światło dzienne rzadziej.

Wędrówki szlakami rozciągającymi się od Dunajca po Białkę, to doskonała okazja do zapoznania się z nieskażoną przyrodą, napawania widokami ale też odwiedzenia ciekawych miejsc spośród których wiele, to ewenementy na skalę europejską.SpisznaPiechote2

Tych ostatnich najwięcej zobaczyć można wędrując Szlakiem Głównym, zwanym też Szlakiem Kostki Napierskiego. Liczy on sobie niemal 25 km; warto jednak dawkować sobie atrakcje jakie nam oferuje. A jest ich sporo. Bo na trasie Czarna Góra – Niedzica zobaczyć można i spiskie kościoły, stare kapliczki ale niezapomniane widoki rozciągające się np. z Pawlikowskiego Wierchu, Grandeusa, Żaru czy Cisówki. Jest się czym zachwycać.

Podobnie jak podczas wędrówki nieco krótszym, niebieski szlakiem z Nowej Białej do Kacwina. Tutaj na piechurów „czyha” Przełom Białki, Przełęcz nad Łapszanką i czy Pieskowy Wierch.

Na deser można zastawić sobie spacer szlakiem żółtym z Falsztyna do Łapsz Niżnych, gdzie na dystansie 5 km przemierzyć można Dolinę Potoku Kącina, Przełęcz Przęsła, Polanę Wapienne czy Dolinę Międzygórzy. Sporo ale w naprawdę spacerowym tempie. No to w drogę!

Autorka zdjęć i tekstu - Bogusława Bandyk

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka