Jura Krakowsko-Częstochowska to nie lada gratka dla miłośników Szlaku Orlich Gniazd, takie miejsca jak: Zamek w Pieskowej Skale czy ruiny Zamku w Mirowie są częstym celem wielu turystów. Warto jednak przyjrzeć się tym mniej znanym fortyfikacjom należącym do szlaku. I tutaj warto przedstawić Zamek Tenczyn w Rudnie, a właściwie jego ruiny, które aktualnie są odnowione.

Zamek ten wniesiono w Rudnie (województwo małopolskie, 25 km od Krakowa), na najwyższym wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego. Zamek ma już wiekową historię, pierwsze wzmianki na jego temat pojawiły się już w 1308 roku, przyjmuje się jednak, że pierwszy, drewniany zamek wybudowano 1319 roku. Z ważnych ciekawostek: na zamku bywały najważniejsze postacie polskiego odrodzenia, warto tutaj wymienić Jana Kochanowskiego czy Mikołaja Reja z Nagłowic. Jedno jest pewne, ruiny posiadają barwną historię, będąc własnością rodu Tenczyńskich, (w których posiadaniu było ponad 45 miejscowości), przez lata był niszczony i odbudowywany. Wydarzeniem, o którym warto wspomnieć, jest oblężenie zamku przez Szwedów w 1655 roku, którzy spalili zamek. Po potopie szwedzkim zamek został częściowo odbudowany, niestety już 1748 roku uległ pożarowi, od uderzenia pioruna. Od tamtego momentu popadał w coraz większą ruinę, aż do 2008 roku, kiedy Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn” podjęło kroki w celu nagłośnienia sytuacji zamku. Już  w 2010 roku gmina uzyskała środku z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z których rozpoczęto proces zabezpieczania ruin, w tym samym czasie zamek został zamknięty dla zwiedzających, aby w 2016 zostać ponownie otwarty.

Obiekt w nowej odsłonie przyciąga w sezonie wiosenno-letnim setki turystów. Organizatorem zwiedzania jest Fundacja New Ewa Art. Zamek można zwiedzać samodzielnie, a dla  spragnionych ciekawostek związanych z historią zamku, o każdej pełnej godzinie po warowni oprowadza przewodnik (oprowadzanie w cenie biletu). Często organizowane są różnego rodzaju wydarzenia np. rekonstrukcje historyczne oraz pikniki. Ceny biletów wstępu są bardzo atrakcyjne: 6 zł ulgowy, 10 zł normalny, 25 zł rodzinny, dzieci do piątego roku życia- bezpłatnie. Zamek można zwiedzać w soboty, niedziele oraz święta, w godzinach od 10:00 do 18:00. Dla zmotoryzowanych ważna informacja, przy warowni znajduje się parking darmowy oraz płatny. Darmowy, znajdujący się na ulicy Zamkowej, oznacza podejście do zamku dość stromą ścieżką, ale widok na górze, rekompensuje wszystko.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.