Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej - nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd do Francji, do prawdziwego Lourdes. Bo albo za mało funduszy, albo zdrowie i obowiązki nie pozwalają. Dlatego w wielu miejscach (także w Polsce) powstają sanktuaria lourdzkie, budowane na wzór tamtego pierwszego. Jedno z nich znajduje się w Porąbce Uszewskiej.

Niewielka wieś w gminie Dębno (powiat brzeski) leży nieco na uboczu z dala od głównych tras. Z tego powodu, a może raczej dzięki temu jest to miejsce z jednej strony piękne i warte polecenia, z drugiej bardzo spokojne, nie oblegane przez tłumy, w przeciwieństwie do innych, bardziej popularnych ośrodków kultu religijnego. Aby tu trafić trzeba odbić z trasy DK94 między Brzeskiem, a Tarnowem w okolicy Dębna.

Początki Sanktuarium datuje się na rok 1900, kiedy to ks. Jan Palka, posługujący w tutejszej parafii św. Andrzeja postanowił stworzyć namiastkę jednego z najbardziej znanych sanktuariów Maryjnych świata. Na wzgórzu Godów powstała duża grota podobna do oryginalnej z Massabielskiej skały. W grocie tej znajduje się ołtarz, ambona, płaskorzeźba z wizerunkiem Bernadetty (dziewczyny, której w Lourdes ukazywała się Maryja). Jest tu także zakrystia i kaplica Najświętszego Sakramentu. Figurę Matki Boskiej wykonał krakowski artysta Józef Kulesza.

Na placu Sanktuarium w pobliżu groty wybudowano w latach 90- tych ubiegłego wieku kapliczki różańcowe. Postawiono też dwie figury – Matki Boskiej i św. Maksymiliana Kolbe.

Najwięcej ludzi przyjeżdża do Porąbki Uszewskiej na odpusty, zwłaszcza 11 lutego. Pielgrzymi, którzy chcieliby tu przybyć na dłużej mogą skorzystać ze znajdującego się w pobliżu zaplecza noclegowo – gastronomicznego.

 

Autorka tekstu - Renata Gontarz

Autor zdjęć - Zbigniew Gontarz

Obiekty sakralne

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.