Skowronno Górne – wieś w Polsce licząca obecnie około 130 mieszkańców, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, w gminie Pińczów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego. Skowronno Górne mieści się w obszarze Doliny Nidy.

W Skowronnie można skorzystac z gospodarstw Agroturystycznych ktore posiadają certyfikat gospodarstw ekologicznych.

Rezerwat został utworzony około 1915 roku na terenie Garbu Pińczowskiego. A owy garb obejmuje całą okolice obu wsi. Rezerwat ma około 2ha. Na rezerwacie nie ma określającego przymiotnika. A w większej ilości literatury spotkałam nazwe jako rezerwat Skowronno. Musimy pamiętać, że prawdziwa (oryginalna)granica jednej i drugiej miejscowości przebiega gdzieś koło starego domu na zakręcie, tak więc rezerwat mieści się po stronie Górnego jak i Dolnego Skowronna.

Wieś, która została opisana w Syzyfowych Pracach S. Żeromskiego jako Pajęczyn Górny. W lekturze jak i innych przewodnikach turystycznych mowa była o Pajęczynie Dolnym jak i Górnym. Jeżeli doczytamy w ksiązkach historycznych dowiemy się, że to mieszkańcy dodali do Pajęczyna przymiotniki, aby odróżnić mieszkańców owych wsi.

Autor tekstu i zdjęć - Michał Podlach

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.