Drukuj

Bajecznie kolorowe agaty przyciągały uwagę już w starożytności, kiedy to tworzono z nich amulety, pieczęcie czy sygnety. Na przestrzeni wieków nie przestały zachwycać swoimi niesamowitymi wielobarwnymi wstęgami. Nieopodal Krzeszowic, w Rudnie powstało muzeum „Skarby tej Ziemi”, prowadzone przed pana Witolda Kopruchę, który od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem oraz obrabianiem tych niesamowitych kamieni.

Dlaczego Rudno?

Muzeum znajduje się w Małopolsce, nieopodal Krakowa w małej wsi o nazwie Rudno. W jego sąsiedztwie znajdziemy Zamek Tenczyn, Staw Wroński, liczne szlaki rowerowe prowadzące przez Puszczę Dulowską, a przed budynkiem muzeum wygodny, duży płatny parking. Nie bez powodu „Skarby tej Ziemi” powstały właśnie w Rudnie. Miejscowość znajduje się na wzgórzu wulkanicznym skał, które wzbogacone w krzemionkę odznaczają się niesamowitą kolorystyką. To właśnie z Rudna pochodzi większość wystawionych okazów.         

Atrakcje muzeum    
Oprócz agatów znajdziemy w muzeum różne okazy skamieniałości z Morza Jurajskiego – tego samego, które ponad 160 mln lat temu znajdowało się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Do tego w kolekcji wprawne oko może wypatrzyć unikatowe okazy z epoki lodowcowej. W czasie zwiedzania przechodzimy przez cztery sale poświęcone agatom, salę poświęconą Morzu Jurajskiemu oraz sale z multimediami. W muzeum w szklanych gablotach eksponowanych jest ponad 1600 agatów, a na obróbkę czekają następne jajeczka.

Warsztaty     
Od niedawna w ofercie muzeum pojawiły się warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży -„Skarby tej ziemi na wyciągnięcie ręki”. W czasie zajęć uczestnicy mają niecodzienną możliwość poznać teren Rudna oraz jego geologię, poszukać agatów oraz na własne oczy zobaczyć pokaz ich szlifowania i polerowania. W harmonogramie znajdzie się także czas na zwiedzanie muzeum wraz z przewodnikiem. 

Najważniejsze informacje

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Ceny biletów: normalny 9 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 24 zł. W związku z panującą pandemią w muzeum może przebywać nie więcej niż 5 osób. Przy wyjściu można zakupić małą pamiątkę w postaci kamienia bądź biżuterii. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej muzeum: https://www.muzeumagatowwrudnie.com/

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk