Drukuj

Aconcagua to szczyt, który znajdziemy w Andach, górach Ameryki Południowej. Jest to też najwyższy szczyt całej Ameryki i ma blisko 7 tys. m npm, a dokładnie Aconcagua ma wysokość 6960 m npm. Często obierana jako kierunek treningowy przed wyprawami na Mount Everest, ze względu na swój specyficzny klimat. To tutaj znajdziemy najwięcej wypraw komercyjnych.

Aconcagua mapa oraz trasy

Szczyt Aconcagua najczęściej zdobywa się drogą klasyczną, jest to trekking, gdzie największą trudnością jest wysokość góry. Nie ma tu wspinaczki lodowej, która najczęściej uważana jest za najbardziej niebezpiecznym momentem na wyprawach wysokogórskich. Alternatywą trasy jest trasa Lodowcem Polaków, która wymaga już umiejętności wspinaczki lodowej. Trasa ta została otwarta w 1934 roku, jak sama nazwa wskazuje, przez Polaków. Można ją pokonać na trzy różne sposoby.

aconcagua najyzszy szczyt andow 01 260922 dan

Klasyczna droga ma natomiast najbardziej rozbudowaną infrastrukturę po drodze. Dlatego komercyjne wyprawy wybierają prostsze przejścia, podczas których wszystko zorganizowane jest przez osoby pracujące na górze. Najważniejsze przed wyprawą jest zapoznanie się z mapą Aconcagua i dobre rozplanowanie trasy, wraz z aklimatyzacją.

Aconcagua wyprawa na najwyższy szczyt Andów

Pierwsza udokumentowana wyprawa na Aconcagua odbyła się 14 stycznia 1897 r. i została odbyta przez Matthiasa Zurbriggena, Szwajcara. Pierwsza polska wyprawa odbyła się we wspomnianym już wcześniej 1934 roku (wtedy została odkryta nowa trasa od strony wschodniej przez lodowiec, ten który zostanie nazwany Lodowcem Polaków). W tej wyprawie udział wzięli Stefan Daszyński, Konstanty Karkiewicz-Jodko, Stefan Osiecki i Wiktor Ostrowski. Również Wanda Rutkiewicz zdobyła szczyt Aconcagui w 1985 roku.

aconcagua najyzszy szczyt andow 02 260922 dan

Wspinacze, którzy chcą zdobyć szczyt przylatują do Argentyny do Mendozy i stamtąd udają się do Los Penitentes, a następnie następuje start w górę. Klasyczna trasa prowadzi przez Plaze de Mulas i ma po drodze kilka obozów, z których możemy skorzystać. Początek trasy prowadzi doliną Horcones. Ostatnim miejscem, w którym zatrzymujemy się przed atakiem szczytowym jest Colera (jest pona na wysokości ok. 6000 m npm). Atak szczytowy z ostatniego obozu zajmuje ok 8-10 godzin, w zależności od warunków pogodowych i możliwości alpinistów.

Aconcagua – co warto wiedzieć przed wyprawą?

W Ameryce Południowej lato trwa od końca listopada do marca i to właśnie wtedy jest najlepszy sezon na zdobywanie najwyższego szczytu Ameryki Południowej. Oczywiście pogoda może nas zawsze zatrzymać, ale w tym okresie jest największe prawdopodobieństwo, że nam nie przeszkodzi. Góra jednak uchodzi za wietrzną i zimną, a do tego miewa częste zmiany pogody, dlatego nie można traktować wejścia jak zwykłej wycieczki, ale to jest już wysokogórska wyprawa, do której trzeba się dobrze przygotować i mierzyć siły na zamiary.

aconcagua najyzszy szczyt andow 04 260922 dan

Można skontaktować się z agencją wysokogórską, których na miejscu nie brakuje, a które pomagają w zdobyciu pozwolenia na wejście (tzw. permit), pomogą w ogarnięciu transportu do doliny, czy właśnie u nich można wypożyczyć tragarzy, z którymi zdobywanie góry na pewno będzie łatwiejsze, bo nie będziemy musieli nieść wszystkiego sami. Do tego u nich załatwimy miejsce na swoje bagaże na mułach, które są bardzo popularne i jednocześnie pomocne.

aconcagua najyzszy szczyt andow 05 260922 dan

Przed wyprawą jednak najważniejszy jest trening, dobre przygotowanie wydolnościowe i aklimatyzacja, którą można zdobyć również na miejscu, jednak warto wcześniej wybrać się na przykład w Alpy i trenować w wyższych partiach gór.