Drukuj

Skansen Wygiełzów leżący u stóp średniowiecznego zamku Lipowiec, jest nie lada atrakcją dla fanów architektury drewnianej oraz kultury Krakowiaków Zachodnich. Nadwiślański Park Etnograficzny powstał w 1968 roku i należy do Państwowego Rejestru Muzeów. Na terenie 5 ha możemy znaleźć 23 obiekty budownictwa drewnianego z terenów położonych na zachód od Krakowa. Na szczególną uwagę zasługują przedmioty codziennego użytku, które znajdują się pośród  ekspozycji.

Co znajdziemy w skansenie?

Najważniejszymi obiektami, które zostały przeniesione jako pierwsze to dom miejski z Chrzanowa z 1804 roku, spichlerz Kościoła z 1798 roku, chałupa sołtysia z Przegini Duchownej 1862 roku. Wśród wystaw stałych warto wymienić chałupę półkurną z Rozkochowa, biednicką z Płazy, stodołę ośmioboczną z Przeciszowa, kuźnie z Liszek, olejarnie z Dąbrowy Szlacheckiej, Spichlerz z Giebułtowa, Karczmę z Minogi, dom małomiasteczkowy z Alwerni. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kapliczki, studnie oraz pasieki. Wszystko to czeka na odwiedzających wśród ogromu zieleni.

Oferta edukacyjna

Skansen posiada bardzo bogatą ofertę lekcji warsztatowych, które są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Uczestnicy mogą wybierać spośród takich tematów jak:  tworzenie kolorowych palm, zdobienie pisanek, pieczenie chleba, jakie zastosowanie miał len, jak wyglądała szkoła naszych dziadków, jak prały nasze babcie, pszczelarstwo, jak wyglądało życie codzienne naszych przodków,  zwyczaje andrzejkowe czy bożonarodzeniowe.

Najważniejsze informacje

Nadwiślański Park Etnograficzny leży we wsi Wygiełzów w województwie małopolskim. Nieopodal bramy wejściowej znajdziemy dość duży parking. Muzeum jest czynne w sezonie letnim (1 marzec – 31 październik) od 8:00 do 18:00, a w sezonie zimowym (1 listopad – 29 luty) od 8:00 do 15:00. Ceny biletów:  normalny 15 zł, ulgowy 8 zł,  rodzinny 40 zł.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk