Kompostowniki cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nadal jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób z nich korzystać. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, z czego zrobić dobry jakościowo kompost, który będzie można później wykorzystać do nawożenia roślin. Warto byłoby także mieć świadomość tego, jakie są największe zalety korzystania z własnoręcznie przygotowanego kompostu.

Z czego można zrobić dobry kompost?

O ile wykonanie przydomowego kompostownika nie jest jeszcze jakoś szczególnie skomplikowane, o tyle nie każdy wie, co należy do niego wrzucać. Zazwyczaj zależy nam przecież na tym, aby z odpadków powstał dobry jakościowo kompost. Na szczęście, istnieje sporo odpadów, które z powodzeniem mogą zostać wrzucone do kompostownika. Mowa tu między innymi o różnego rodzaju odpadach roślinnych, jak również o popiele drzewnym czy resztkach jedzenia. W kompostowniku mogą znaleźć się także odchody gospodarskich zwierząt oraz pióra czy włosy. Wszystkie wymienione elementy dobrze byłoby wymieszać z ziemią. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się uzyskać dobry jakościowo kompost. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych zasadach. Do kompostownika można wrzucać żywność, ale lepiej niech to będą zepsute owoce, a nie na przykład mięso. Można także umieszczać w nim papier, ale koniecznie szary, a nie zadrukowany. Trzeba także uważać na to, aby w kompostowniku nie znalazły się duże gałęzie oraz kości. Ważne jest to, aby pryzma kompostowa była likwidowana raz w roku. 

Do czego wykorzystać kompost?

Kompost może zostać wykorzystany zarówno do nawożenia roślin ozdobnych, jak i do nawożenia roślin jadalnych. Jeżeli chodzi o te drugie, mowa tu zarówno o drzewach i krzewach owocowych, jak i o warzywach. Co ciekawe, dzięki kompostownikowi możliwe staje się również ściółkowanie gleby pod niektórymi gatunkami roślin. Mowa tu chociażby o borówce amerykańskiej. Z kompostu można skorzystać także wówczas, jeśli potrzebujemy nawozu do roślin doniczkowych, które znajdują się w domu, na tarasie bądź balkonie. Co do zasady, najlepiej wykorzystać kompost jesienią. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby nawozić swoje rośliny także wiosną. Wiele zależy oczywiście od tego, czego aktualnie wymagają kwiaty bądź rośliny jadalne. Jak powszechnie wiadomo, ich potrzeby mogą ulegać przemianom. 

Jakie zalety wiążą się z korzystaniem z kompostu?

Korzystanie z kompostu powiązane jest z bardzo licznymi zaletami. Osoby, które zaczęły regularnie korzystać z kompostownika, rzadko kiedy powracają do tradycyjnych sklepowych nawozów. Dzięki kompostowi dobrej jakości możemy liczyć na to, że gleba będzie zdrowsza. To wszystko ze względu na to, że w kompoście znajduje się mnóstwo dobroczynnych składników odżywczych pochodzenia naturalnego. Gleba przyswaja je więc o wiele lepiej niż składniki pochodzące ze sztucznych nawozów. Poza tym, kompost jest ekologiczny i nie szkodzi ziemi. Dzięki systematycznemu nawożeniu roślin kompostem, możemy także cieszyć się atrakcyjniejszym wyglądem rośliny oraz rzecz jasna obfitszymi plonami. To dobra wiadomość dla osób, którym zależy na dużych zbiorach. Poza tym, dzięki kompostownikowi zmniejsza się ilość odpadów. Jeśli los naszej planety nie jest nam obcy, kompost powinien stać się naszym przyjacielem. Warto także zaznaczyć, że dzięki kompostowi możemy zaoszczędzić pieniądze. Nie będziemy już musieli wydawać pieniędzy na drogie nawozy ze sklepów ogrodniczych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że kompostowanie wymaga czasu, jak również cierpliwości. Efekty na pewno wynagrodzą nam jednak podjęty trud.

Artykuł przygotowano przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym Przy Domu, oferującym wiele produktów do ogrodu. 

 

 

 

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.