Turystyka górska staje się coraz bardziej popularna, a jeszcze popularniejszy staje się jej zimowy wariant. Wysokie, strzeliste szczyty, okryte śniegiem kuszą swoją niedostępnością. Góry zimą, zwłaszcza te wysokie, uczą pokory, cierpliwości i niosą ze sobą realne zagrożenie. Nawet jeśli jesteśmy turystami obytymi turystycznie, ale zimowo stawiamy swoje pierwsze kroki, koniecznie powinniśmy udać się na zimowy kurs turystyki wysokogórskiej.

Kursy te dedykowane są dla osób, którym zależy na bezpiecznym poruszaniu się w terenie wysokogórskim o charakterze niewspinaczkowym. Szkolenie z reguły trwa od 3 do 4 dni, gdzie oprócz 8 godzinnych zajęć terenowych prowadzone są wykłady. Na początku kursu nauczysz się poruszania w rakach z czekanem. Jednym z ważniejszych punktów szkolenia jest nauka poprawnego korzystania z lawinowego ABC. Zapoznasz się z podstawami asekuracji zimą w terenie skalnym, śnieżnym, lodowym, zastosowaniem liny wraz z podstawowymi węzłami. Dowiesz się, jak wyhamować upadek w stromym terenie. W czasie zajęć terenowych nauczysz się budować punkty asekuracyjne oraz stanowiska zjazdowe w śniegu i lodzie. Zostaną Ci przybliżone podstawy sztuki przetrwania, czyli zasady biwakowania i budowania jamy śnieżnej. Przeważnie w grupach kursowych na jednego prowadzącego, który jest instruktorem PZA taternictwa i alpinizmu, przypada 6 osób. W czasie wykładów poznasz specyfikę turystyki zimowej, wraz z jej niebezpieczeństwami. Dowiesz się jak dobrze zaplanować trasę wyprawy.

Nie musisz posiadać ukończonego kursu skałkowego czy doświadczenia wspinaczkowego, aby przystąpić do kursu. Nie musisz się przejmować brakiem sprzętu technicznego – zapewnia go organizator kursu. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą ciepłą odzież oraz bieliznę. Równie ważne są wygodne górskie buty turystyczne ze sztywną podeszwą (buty muszą umożliwić poprawne założenia raków koszykowych), do których koniecznie zakup stuptuty. Weź ze sobą kilka par rękawic, czapek i skarpet. W terenie dobrze sprawdzi się plecak 40 litrowy i termos na ciepłą herbatę. Dodatkowo spakuj czołówkę, kije trekkingowe lub narciarskie oraz okulary przeciwsłoneczne.

Jeśli jesteście zainteresowani kursem, macie więcej pytań, warto odwiedzić stronę Centralnego Ośrodka Szkolenia Polskiego Związku Alpinizmy Betlejemka – tam znajdziecie wszystkie niezbędne informacje, wraz z kosztem oraz terminami kursów.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.