Ekwipunek początkującego biegacza górskiego

Podobno apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nie inaczej jest w przypadku biegania – kiedy mamy za sobą pierwsze kilometry biegowe, przychodzi ochota na coś trudniejszego. Chcemy biegać dłuższe dystanse, mieć lepsze czasy i wyznaczać sobie kolejne limity. Jednym z wyzwań każdego biegacza są biegi górskie. O ile do biegów ulicznych nie potrzeba nam wiele więcej niż dobrze dobrana para butów, o tyle na biegi górskie trzeba się odpowiednio przygotować zarówno kondycyjnie, jak i sprzętowo.         

Buty

I tu konkretnie mowa o bytach trailowych – te, których używamy do biegania na co dzień, niestety nie sprawdzą się na w górach. Do trudnego górskiego terenu potrzebujemy, butów o dobrej przyczepności do podłoża, takich, które jednocześnie będą dobrze amortyzować. Lepszym wyborem będą buty z szybkim system wiązania, które umożliwia pewne zasznurowanie buta, dzięki czemu nie musimy się martwić rozwiązanymi, czy poluzowanymi nagle sznurowadłami. Tutaj naprawdę warto  poświecić dużo czasu na wybór odpowiednich dla naszego podbicia butów.

Skarpetki

Uwierzcie, nawet jeśli będziemy mieć na stopach bardzo wygodne i ultralekkie buty, a skarpetki będą słabej jakości, to, to może znacznie obniżyć komfort naszego biegu. Dlatego dobór odpowiednich skarpet jest niezwykle ważny. Zdecydowanie odpada wybór skarpet bawełnianych, które długo schną, a w czasie biegu mogą bardzo szybko nasiąknąć wodą. Pamiętajmy, sprawne odprowadzenie wilgoci i termoregulacja to podstawa. Rozsądnym wyborem będą skarpety kompresyjne, które w czasie biegu mogą przynieść ulgę – redukując wstrząsy i wibracje powstające przy kontakcie z podłożem, a kompresja poprawi ukrwienie mięśni.

Kamizelka biegowa   
Albo plecak biegowy. Wszystko w zależności od tego, co wolimy i co jest dla nas wygodne. Powinniśmy wybierać te od 5 do 10 l, w których spokojnie zmieścimy najpotrzebniejsze rzeczy. Najważniejsze, żeby kamizelka czy plecak miał miejsce na softflaski, które są pod ręką i szybko można się z nich napić w czasie biegu.        

Kurtka

Nic tak nie potrafi zepsuć biegu, jak deszcz i przemoczone ubranie. Dlatego absolutnie koniecznym elementem wyposażenia biegowego powinna być lekka i wygodna kurtka przeciwdeszczowa. Ochroni nas ona także przed wiatrem, który też potrafi czasami dać w kość.

Jedzenie i picie

Woda, to jest coś, co od razu nasuwa się wszystkim na myśl. Ale zapewniam, że sama woda nie wystarczy przy takim wysiłku. Dlatego utracone witaminy i minerały warto uzupełniać izotonikami. Dodatkowo koniecznie w kamizelce biegowej powinny znaleźć się batony energetyczne lub żele, które dostarczą nam węglowodanów i uzupełnią glikogen mięśniowy. Pamiętajcie, że zarówno jedne, jak i drugie trzeba popijać wodą.

Kije

Rzecz, która na pierwszy rzut oka może wydawać się zbędnym balastem, przy stromych podejściach będzie ratunkiem dla naszych zmęczonych mięśni i stawów. Przy wyborze oczywiście kierujmy się wagą kijów. Komfortowe będą te ze składaną konstrukcją, szybkie w przygotowaniu do użycia na trasie.

Czołówka

Kolejna z rzeczy, które zdecydowanie poprawiają komfort biegania. Kupując czołówkę, wybierzmy tę o szerokiej plamie światła, dzięki czemu nasz trening będzie nie tylko komfortowy, ale także bezpieczny.

Zegarek z GPS i telefon

Chyba każdemu z nas, chociaż raz w życiu udało się zboczyć ze szlaku. Aby uniknąć takich niechcianych niespodzianek, warto posiłkować się danymi GPS z zegarka, który może nawigować nas po wgranej trasie. Dodatkowo po zakończonym treningu możemy przeanalizować nasze obciążenie treningowe. Abo było ono wiarygodne, zabierz ze sobą pas piersiowy do pomiaru tętna. I ostatnia rzecz, czyli telefon – koniecznie z naładowaną baterią -  żeby w czasie sytuacji kryzysowej wezwać pomoc. Do kontaktów w telefonie dodaj numer ratunkowy GOPR, TOPR. Możesz też zainstalować ich specjalną aplikację Ratunek.

           
Na koniec      

Pamiętajmy, że rzeczy, które ze sobą zabierzemy na bieg, ubranie, buty powinny być przemyślane i dobrze dobrane pod kątem panujących na dworze warunków pogodowych. Zanim wyruszymy na trasę, prześledźmy mapę terenu, tak aby w razie problemu móc się odnaleźć i zejść najszybszą drogą ze szlaku. Przezornie przygotujmy w samochodzie czyste, suche rzeczy na przebranie i coś ciepłego do picia w termosie.

Autorka zdjęć i tekstu : Ewa Bandyk

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.