Drukuj

Kąpiele siarkowe to jedne z najczęściej stosowanych rodzajów kąpieli uzdrowiskowych. Polegają na zanurzeniu ciała na około 10-15 minut w naturalnej wodzie siarczkowej. Zawiera ona prozdrowotne jony siarki. Zawartość disulfanu w wodzie odpowiada za jej terapeutyczne działanie. Kąpiel siarkowa działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Stosowana jest w celach regeneracyjnych, wpływa także pozytywnie na układ odpornościowy.

Wskazania do kąpieli siarkowych

Aby poddać pacjenta kąpieli siarkowej należy przeprowadzić bilans wskazań i przeciwwskazań. W wypadku zlecenia przez lekarza kąpieli całościowej, osoba zanurzona jest aż po klatkę piersiową. Bez wyraźnych zaleceń praktykowane są z reguły kąpiele samych nóg lub rąk. Ta metoda balneologiczna jest wyjątkowo skuteczna w leczeniu chorób reumatycznych. Według badań, regularne ich zażywanie wywiera wiele korzyści na organizm człowieka. Świetnie sprawdzają się przy schorzeniach i zwyrodnieniach kręgosłupa, dyskopatiach, nerwobólach i innych chorobach pleców. Pacjenci, u których zdiagnozowano reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczycowe zapalenie stawów również doznają pozytywnych efektów kąpieli siarkowych. Korzyści płynące z tego zabiegu sięgają również układu sercowo-naczyniowego. Udowodniono, że związki zawarte w wodzie mogą przenikać do organizmu, redukując poziom cholesterolu, triacylogliceroli, poprawiając krążenie oraz zmniejszając ryzyko miażdżycy. Wykazano również istotny wpływ na zniwelowanie dny moczanowej, ze względu na regulację poziomu kwasu moczanowego. Kąpiel siarkowa wykorzystywana jest również w dermatologii. Począwszy od zmiękczania skóry u osób z tendencją do jej rogowacenia, aż po leczenie bakteryjnych zmian, takich jak atopowe zapalenie skóry. Zasadnicze korzyści ma też dla tkanek łącznych, przyspieszając ich regenerację, ze względu na to, że siarka wchodzi w skład związków takich jak siarczan chondroityny czy siarczan keratanu.

Możliwe przeciwwskazania

Niestety, pomimo ogólnie cudownych właściwości kąpieli siarkowych, istnieją też czynniki ryzyka, które należy wziąć pod uwagę. Nie może zażywać takich kąpieli osoba po zawale lub taka, u której zdiagnozowano nadwrażliwość na związki siarki, zaburzenia rytmu serca, choroby wątroby, trzustki, nowotwór oraz kobieta w ciąży czy w okresie karmienia piersią. Ponadto, jeśli pojawia się u nas nawet lekka gorączka, powinniśmy do czasu odzyskania zdrowia zrezygnować z kąpieli siarkowych.

Jak wygląda zabieg?

Standardowa kąpiel trwa około 10-15 minut i odbywa się w wodzie siarczkowej o temperaturze około 36 stopni. Po jej przebyciu należy odpoczywać przez około 2 godziny, aby poczuć efekty lecznicze zabiegu. Z reguły pacjenci poddawani są serii około 10-15 kąpieli. Po takim cyklu korzyści z niego wynikające mogą utrzymywać się nawet przez rok. Aby przygotować się do kąpieli siarkowej powinno się przede wszystkim być wypoczętym. Należy również pozostawić skórę bez żadnego dodatkowego natłuszczenia w postaci balsamów czy kremów. 

Kąpiel siarkowa w domu

Obecnie woda siarczkowa jest produktem, który każdy może kupić i przeprowadzić kąpiel w warunkach domowych. Warto jednak być świadomym różnej jakości produktów i zawsze wybierać te najlepsze, ze względu na możliwe ryzyko zatrucia lub innych uszkodzeń. Podczas kąpieli domowej należy zadbać o odpowiednią wentylację łazienki. Najczęściej używanymi preparatami jest płynna siarka do kąpieli. Taki produkt trzeba rozcieńczyć z wodą według zaleceń producenta. Odbywanie takiego zabiegu w domu niesie za sobą równie pozytywne skutki.

Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój - luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.