Drukuj

Turyści odwiedzający Kraków, po zwiedzeniu tego pięknego miasta szukają innych miejsc, które warto odwiedzić przy okazji. Do standardowych punktów programu należy Kopalnia Soli w Wieliczce czy obóz w Auschwitz, ale coraz częściej decydują się oni również na nieco dalszą podróż i jadą do Zakopanego. Zobacz, dlaczego warto się tam wybrać.

Przejażdżka kolejką linową na Gubałówkę

Kolejki linowe w górach kojarzą się nam głównie z podróżą w wagoniku zawieszonym na linie. W Zakopanem takie kolejki też znajdziemy, ale jedna z nich jest inna, gdyż wagoniki poruszają się pod górę na szynach. Przejażdżka zawsze wzbudza wiele emocji, szczególnie wśród najmłodszych, którzy z przerażeniem patrzą na wagonik jadący z przeciwnej strony. Nie trzeba się jednak obawiać, gdyż w połowie góry jest miejsce, w którym wagoniki mijają się ze sobą.

Przepiękny widok na Tatry

Panorama Tatr widziana ze szczytu Gubałówki to widok, który na długo zapada w pamięć. Widoczny na pierwszym planie Giewont jest najbardziej charakterystycznym punktem tej panoramy. Surowe szczyty, przez sporą część roku pokryte śniegiem, wzbudzają zachwyt, a jednocześnie budzą respekt i są najlepszym dowodem na niezwykłą siłę natury. Widoki te spodobają się nie tylko miłośnikom gór, ale wszystkim, którzy chcą zobaczyć imponujące twory natury.

Lokalny folklor

Wycieczka do Zakopanego nie może się obejść bez odwiedzenia stoisk z wyrobami góralskimi, które znajdują się u stóp Gubałówki. Znajdziesz na nich elementy strojów góralskich, lokalne wyroby spożywcze: oscypek, miód czy konfitury oraz przeróżne ubrania ze skóry i owczej wełny. To miejsce, w którym bez wątpienia można poczuć klimat góralszczyzny i posłuchać gwary góralskiej, mającej się pod Tatrami bardzo dobrze.

Góralska kuchnia

W trakcie wycieczki do Zakopanego warto również sięgnąć po smakołyki lokalnej kuchni, odwiedzając jedną z wielu restauracji oferujących te specjały. Kwaśnica, moskole, pieczeń jagnięca to tylko niewielki wycinek z długiej listy potraw, które możemy zjeść pod Tatrami. Warto ich skosztować, by dzięki temu poznać również lokalne tradycje kulinarne.

Spacer doliną

Zakopane to jednak nie tylko miasto i góry, ale również przepiękne doliny. Spacer najbardziej popularnymi czyli Doliną Chochołowską czy Kościeliską nie wymaga dużego przygotowania fizycznego, więc nadają się nie tylko dla zapalonych piechurów, ale i osoby o nieco słabszej kondycji fizycznej.