Drukuj

Na początku każdy zadaje sobie pytanie, czy wspinaczka jest na pewno dla mnie? W końcu przez wiele lat utarło się, że jest to sport, który kojarzy się z czymś bardzo ekstremalnym, dużymi wysokościami, ekspozycją, a sami wspinacze często są to osoby owiane nutą tajemnicy. Dzisiaj, wspinaczka stała się sportem bardzo popularnym, a w każdym większym mieście możemy znaleźć ścianki wspinaczkowe. Dlatego, zamiast zastanawiać się nad odpowiedzią na wcześniejsze pytanie, warto wybrać się na najbliższą ściankę i sprawdzić, czy faktycznie diabeł jest taki straszny, jakim go malują.   

Jesteśmy na ściance i co dalej?

Absolutną podstawą jest przejście przeszkolenie wstępnego, w czasie którego dowiesz się podstaw wspinaczkowych, bez których ani rusz. Na szkoleniu dowiesz się jak poprawnie ubrać uprząż wspinaczkową, jak zawiązać ósemkę i jak obsługiwać przyrząd asekuracyjny. Wraz z partnerem będziecie powoli oswajać się z techniką asekuracji oraz pierwszymi wejściami. Możecie czuć się całkowicie bezpieczni, ponieważ wspinacie się pod okiem instruktora, a lina na ściance jest powieszona na wędkę, czyli w najbezpieczniejszy z możliwych sposobów. Sprzęt potrzebny do zajęć możecie wypożyczyć na miejscu za drobną opłatą. Pamiętaj, żeby w czasie treningu mieć niekrępującą ruchów odzież.

Trening wspinaczkowy          

Kiedy już wiesz, że wspinaczka to jest to, warto pomyśleć nad treningiem wspinaczkowym. Najrozsądniejszą opcją jest zapisanie się na sekcję wspinaczkową, gdzie będziecie mogli pracować nad swoją techniką, zwiększyć siłę mięśni oraz wytrzymałość. Sekcje podzielone są ze względu na stopień zaawansowania, więc możesz być pewien, że trafisz do grupy osób o takim poziomie jak Ty. Na zajęciach będziecie wspinać się na wędkę, ale także będziecie uczyć się prowadzenia dróg. 

Kompletowanie sprzętu

Na dłuższą metę wypożyczanie sprzętu wspinaczkowego jest nieopłacalne. Z drugiej strony nie ma co się porywać na wielkie zakupy -  na sam początek wystarczy absolutna podstawa, jaką są: uprząż, buty do wspinaczki oraz przyrząd do asekurowania. Nic więcej nie jest Ci potrzebne. Na panelu zawsze znajdziesz wiszącą linę na ścianie. Jeśli masz problem z poceniem się dłoni w czasie wspinu, warto zainwestować w magnezję (do wyboru: w płynie, kremie lub proszku).

Wspinaczka skałkowa

Kiedy oswoimy się ze wspinaniem na panelu, a słońce coraz bardziej zaprasza do aktywności na zewnątrz, możemy zmierzyć się z pierwszymi drogami wspinaczkowymi w skałach. Tutaj też daj sobie czas na oswojenie się, w końcu na skale chwyty nie są podane na tacy i musimy odrobinę bardziej pokombinować. Dlatego zacznij od wędkowania prostych dróg, a jeśli poczujesz się w nich pewnie, spróbuj je prowadzić. Warto wspinać się z kimś, kto ma doświadczenie i wie jak wspinać się bezpiecznie. Pamiętajmy, że wspinaczka jest dość niebezpiecznym sportem i to od nas i naszego partnera zależy nasze bezpieczeństwo.

Podstawowy kurs wspinaczki skalnej 

Jeśli czujesz, że Twoja wiedza potrzebuje usystematyzowania lub po prostu nie czujesz się pewnie w skałach, koniecznie zastanów się nad kursem wspinaczkowym po drogach obitych, gdzie przez kilka dni będziesz uczył się jeszcze raz wspinać na wędkę, na prowadzeniu oraz zapoznasz się z drogami wielowyciągowymi.

Autorka tekstu i zdjęć: Ewa Bandyk